Články

S BALÍČKEM SILVER ZÍSKÁTE VŠECHNY ČLÁNKY
FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 32Následující

Prodej zařízení pro podnikání u poplatníka s daňovou evidencí

Autor Ing. Zuzana Rylová, Ph.D.

Ing. Zuzana Rylová, Ph.D.

16.12.2022 18:51 | V dnešní době stále více podnikatelů řeší, zda budou muset ukončit činnost a prodat majetek, který k podnikání využívali, nebo alespoň omezit své podnikání jen na konkrétní ziskovou činnost. Drobné podnikatele drtí nejen drahé energie a materiály, ale také snižující se kupní síla zákazníků. Podnikatel proto musí dobře zvážit, která možnost prodeje je pro něj optimální.
Zuzana Rylová

Účetní na trhu práce 2022

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

2.12.2022 10:06 | Děkuji za Devire report, který směřuje pozornost k činnosti, jíž jsem zasvětila celý svůj profesní život. K činnosti, která je mojí velkou láskou i posláním.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Daňové a účetní novinky podzim 2022 & rok 2023 – 2. část – Paušální daň, mimořádné daňové odpisy, sleva na sociálním pojištění, koordinační výbory

Autor Ing. Ivana Pilařová 

Ing. Ivana Pilařová

11.11.2022 16:23 | Přinášíme Vám 2. díl z pětidílného seriálu DAŇOVÉ A ÚČETNÍ NOVINKY PODZIM 2022 & ROK 2023 paní Ivany Pilařové, který navazuje na online seminář Novinky v daních a účetnictví roku 2022, výhled na rok 2023 ze dne 20. 10. 2022, jehož záznam si můžete pořídit zde: bit.ly/3WkCBKS .
Z článku se například dozvíte, co nás čeká v roce 2023 v oblasti paušálního režimu a paušální daně, jaká bude výše limitů, při jejichž překročení bude fyzická osoba povinna podat daňové přiznání, a jak to bude s možností uplatnění metody mimořádných daňových odpisů.
Autorka dále upozorňuje na zajímavé zápisy z koordinačního výborů – KOOV 593/18.05.22 Daňová uznatelnost nákladů na zajištění stravování zaměstnanců při pracovní cestě a cestě mimo pravidelné pracoviště a KOOV 595/18.05.22 Některé otázky týkající se daňových aspektů situace související s pomocí Ukrajině v souvislosti s agresí Ruské federace a jinými krizovými situacemi.
Jana

Daňové a účetní novinky podzim 2022 & rok 2023 – 1. část – Nízkoemisní vozidla pro zaměstnance, problematika Ukrajiny, paušální náhrada nákladů na exekuce

Autor Ing. Ivana Pilařová 

Ing. Ivana Pilařová

1.11.2022 22:01 | Přinášíme 1. díl z pětidílného seriálu DAŇOVÉ A ÚČETNÍ NOVINKY PODZIM 2022 & ROK 2023 kolegyně Ivany Pilařové, které navazují na online seminář Novinky v daních a účetnictví roku 2022, výhled na rok 2023 ze dne 20. 10. 2022, který si můžete pořídit i se záznamem zde: bit.ly/3WkCBKS .
V tomto dílu je podrobně řešeno nové dodaňování nízkoemisních vozidel u zaměstnanců. Je složité zejména vzhledem ke skutečnosti, že novela je platná od poloviny roku 2022. V první polovině roku máme klasické zvýšení základu daně o 1 % vstupní ceny vozidla a ve druhé polovině roku o 0,5 % vstupní ceny vozidla. Vše se dorovná až v ročním zúčtování daně. Bohužel se nám neupraví zpětně odvody sociálního a zdravotního pojištění.
Dále v tomto díle řešíme úpravu limitů darů, která je provedená vcelku nekoncepčně ne novelou zákona o daních z příjmů, ale samostatným zákonem č. 128/2022 Sb. řešícím problematiku konfliktu na Ukrajině. Limit je opět 30 % ze základu daně, je to tedy kontinuita roků předchozích. V závěru jsou paušální náklady na exekuce, a to včetně zaúčtování.
Nenechte si ujít.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Změny REPO SAZBY v daňových souvislostech

Autor Ing. Jiří Vychopeň 

Ing. Jiří Vychopeň

14.10.2022 18:22 | Umíme spočítat úroky z prodlení z obchodních vztahů? Uplatňujeme v praxi vůči klientům? Máme alespoň představu, kolik je sazba k dnešnímu dni?
A jak jsme na tom s úroky vůči správci daně?
Článek shrnuje zásady výpočtu úroků z prodlení, zejména důležité pravidlo, že jsou zde pololetní periody, kdy se uplatňují nové sazby. Článek se věnuje jak úrokům z prodlení z obchodních vztahů, tak těm, které souvisí se správcem daně.
Významným rozdílem je podle mého názoru skutečnost, že zatímco u podnikatelů je platná jedna sazba po celou dobu prodlení, a to k jeho počátku, tak u prodlení vůči správci daně se sazba mění každé pololetí. Důvodem je skutečnost, že prodlení vzniká každý jednotlivý den.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

ZED – zjednodušená evidence dotací

Autor Ing. Monika Holušová 

Ing. Monika Holušová

1.10.2022 22:58 | Novela rozpočtových pravidel (zákonem č. 484/2020 Sb.) přinesla mj. i nový informační systém pro sledování neinvestičních a dalších dotací – tzv. Zjednodušenou evidenci dotací (ZED). Cílem zavedení zjednodušené evidence je získání uceleného přehledu o všech dotacích a návratných finančních výpomocích poskytovaných ze státního rozpočtu.
Jana

Podnikání a společné jmění manželů

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

15.7.2022 19:13 | V příspěvku si vymezíme společné jmění manželů a uvedeme si daňové řešení případů, kdy je majetek ve společném jmění manželů využíván jedním nebo oběma manžely k podnikatelské činnosti a dále když je majetek ve společném jmění manželů pronajímán a příjmy jsou zdaňovány podle § 9 ZDP.

Ivan Macháček

Český účetní standard pro podnikatele č. 005 – Opravné položky

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

14.7.2022 23:48 | Předkládáme Vám další z Pěviných opakovacích prezentací – tentokrát k opravným položkám, která je součástí Daňového specialisty Účetního Portálu. Doplňuje ji několik příkladů, které prakticky vysvětlují vše zde uvedené.

Jana

Novela vyhlášky č. 5/2014 Sb. o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění rozpočtů ÚSC a DSO...

Autor Ing. Monika Holušová 

Ing. Monika Holušová

9.7.2022 16:20 | Článek paní Moniky Holušové je určen všem subjektům, které mají za povinnost předkládat finanční výkaz FIN 2-12 M, neboť s účinností od 1. 7. 2022 došlo v jeho části X. ke změnám, které je potřeba zohlednit již ve výkazech předkládaných za srpen 2022.
Změny vyplývají z novely vyhlášky č. 5/2014 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů, rozpočtů územních samosprávných celků a rozpočtů dobrovolných svazků obcí.

Jana

Český účetní standard pro podnikatele č. 015 – Zásoby

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

9.6.2022 20:25 | Zásoby – něco dočista běžného a obvyklého.
V praxi známe a pokud účtujeme firmu se zásobami, máme pocit, že nemůže být problém, který by nás překvapil. Předkládám Vám moji základní opakovací prezentaci k zásobám, která je součástí Daňového specialisty Účetního Portálu. Doprovází ji řada příkladů, které prakticky vysvětlují vše zde uvedené. Co je v praxi často oříšek? Určitě správné ocenění zásob, zejména ke konci roku. Manka a škody, případné nápady na jejich kompenzace. Jak efektivně situaci vyřešit? A správné zveřejňování, to už je pro ty, kteří vědí, že na účetnictví záleží.

P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s. ®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR ®
členka Výkonného výboru KA ČR ®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :