Články
S BALÍČKEM SILVER ZÍSKÁTE VŠECHNY ČLÁNKYPodkategorie (626)
- Zákoník práce - pracovněprávní vztahy (161)
- Cestovní náhrady (126)
- Daň z příjmů ze závislé činnosti (105)
- Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu a pracovní úrazy (9)
- Zdravotní pojištění (26)
- Sociální pojištění (26)
- Nemocenské pojištění. PPM, otcovská (27)
- Důchodové pojištění a vedení evidenčních listů důchodového pojištění (29)
- Účast zahraničních zaměstnanců na SP a ZP v ČR (5)
- Zaměstnávání důchodců (4)
- Zaměstnávání studentů (8)
- Povinnosti zaměstnavatelů k úřadu práce (2)
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením, povionný podíl (17)
- Činnost orgánů inspekce práce (2)
- Důchodová reforma (2)
- GDPR (1)
- Zákon o zaměstnanosti (6)
- Osobní spis, mzdový list (1)
- Ostatní (3)
- Odměňování (25)
- Srážky ze mzdy - exekuce (18)
- Aktuální informace (7)
- Závislá činnost - roční zúčtování daně (8)
- Doplňkové penzijní spoření (1)
- Dovolená (6)
- Kurzarbeit (1)

Nesmyslná rozhodnutí u proplácení zaměstnaneckých benefitů – nepřehlédněte!
Autor Ing. Pěva Čouková
14.5.2023 09:37 | Pokud poskytujete benefity zaměstnancům a znáte tzv. „chytré dávání“, určitě šetříte peníze firmě a poskytujete zaměstnancům více než při výplatě mzdy.
Pozor však na způsob, jakým poskytujete náhradu za nepeněžitá plnění například za rekreaci, jak hradíte produkty např. z lékárny, případně sportovní aktivity a další.
Přestože můžete mít důkaz v ruce, že zaměstnanec uhradil výdaj „ze svého“ za nákup benefitu, nesmíte mu již částku proplatit. Je pozdě.
Jediný dosud uznávaný způsob je přímá úhrada zaměstnavatelem hotelu, rekreačnímu zařízení, lékárně, sportovní firmě. Bez kompromisu. Vidím to jako byrokracii.
Uvidíme, jak vyhodnotí NSS další rozhodnutí krajského soudu a díky, že se nevzdáváte a jdete další z Vás do odvolání.
Jedině tak můžeme nesmyslné výklady „prolomit“.
Doporučuji přehled našich benefitů neboli tzv. chytrého dávání (https://1url.cz/kry9e), chcete-li si vybrati ten správný benefit.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu

Pracovní právo a polemika lékařských prohlídek: Zbytečný rituál, nebo nezbytná prevence?
Autor JUDr. Ladislav Jouza
13.5.2023 22:18 | Lékařské prohlídky – musíme provádět? Můžeme provádět?
Že by nějaká změna? Chystala se, ale vše dopadlo trochu jinak. Přesto v této oblasti od 1. 1. 2023 nějakou úlevu pro zaměstnavatele najdeme.
Byrokracie však pokračuje a před vstupem do zaměstnání musí vstupní prohlídka být STÁLE a VŽDY! Důvod? Ke změně je třeba změnit zákon. Takže tuto změnu k dnešku nemáme. I když půjde o zaměstnance do administrativy tzv. 1. kategorie podle příslušné vyhlášky, nemáme žádnou úlevu před vstupem do zaměstnání.
Že nedodržujete? Mnozí také, nejste sami. Pracovní smlouva je platná a to je důležité i bez provedení této prohlídky. Hrozí Vám pokuta od inspektorátu práce.
Úlevou je – chcete-li novinkou –, že pro 1. kategorii, tu tzv. „administrativní“, nemusíte vyžadovat další periodické prohlídky. Možná o této povinnosti ani nevíte, že byla?? Takže už není…
Novinkou je dále to, že nemusíte mít smluvního lékaře, pokud máte JEN zaměstnance v 1. kategorii (tzv. administrativní bezrizikové) a prohlídku lze provést i u konkrétního obvodního lékaře. Ale opět POZOR na řidiče, práce v noci, opět se Vás novinka netýká…
A jak je to u dohod o provedení práce? Dozvíte se v článku. Mohu prozradit, že u tzv. administrativních pracovníků být nemusí. Opět pozor na mladistvé.
A jak daňově? Pokud uchazeče zaměstnáte, jsou výdaje na zdravotní prohlídky daňově uznatelné podle § 24 odst. 2 písm. j) bod 2 ZDP v návaznosti na Pokyn D-59.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Daňové a účetní novinky jaro 2023 – 1. část – Zákon o daních z příjmů
Autor Ing. Ivana Pilařová
12.5.2023 10:17 | Nový pokyn D-59 se zabydlel v našich myslích, a víme, že nahradil pokyn D-22. Známe detaily? Máme nastudováno?
Je to určitě super sepsání názorů finanční správy, ale velmi dlouhé.
Kdo šetří čas, přivítá 1. díl Ivany Pilařové. Vybírám z obsahu:
• Známe magické datum tolik důležité pro daňaře pro změnu ve výši úroků, které je možné uplatnit jako snížení základu daně, pro nové limity u majetku a další?
• Známe nepřímé ujištění tzv. „na papíře“, že můžeme kombinovat u jednoho zaměstnavatele hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti, samozřejmě na různé činnosti?
• Víme, kdy je lhůta pro oznámení osvobozených příjmů, pokud nepodáváme daňové přiznání?
A to je jen malý výtah z pokynu a z toho, co je v článku uvedeno.
Významná výkladová změna je u používání znaleckých posudků v návaznosti na oceňovací zákon. Nové informace GFŘ, nové judikáty. A mnohem víc…
Prostě oblíbené NOVINKY Ivany Pilařové na pokračování. Jestli bych se pod informace Ivany podepsala? Ano, podepsala a moc ráda jsem s ní absolvovala Novinkový seminář na Účetním Portálu (https://1url.cz/YryZh).
Kdo chce víc – zveme Vás.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu

Průměrná mzda zvyšuje v roce 2023 práva a nároky zaměstnanců
Autor JUDr. Ladislav Jouza
5.3.2023 14:18 | Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje na základě šetření Českého statistického úřadu průměrnou mzdu v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Jak se nová výše průměrné mzdy pro rok 2023 promítá do pracovněprávních předpisů, a tím zvyšuje pracovněprávní nároky zaměstnanců, se dozvíte z článku pana Ladislava Jouzy.
Jana

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Autor Mgr. Eva Svěrčinová
9.2.2023 15:20 | 15. 2. 2023 uplyne zaměstnavatelům lhůta pro oznámení plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením za rok 2022 příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR. Zaměstnavatel, kterému se nepodaří naplnit povinný podíl ani přímým zaměstnáváním osob se zdravotním postižením a ani náhradním plněním, je povinen provést odvod do státního rozpočtu. I pro povinný podíl za rok 2022 platí, že za každou nesplněnou osobu se zdravotním postižením se do státního rozpočtu odvede 2,5násobek průměrné mzdy.
Další informace včetně předepsaného formuláře naleznete v článku paní Evy Svěrčinové, který je současně ukázkou z připravované publikace.
Jana

Minimální mzda a co se z ní odvozuje, zaručená mzda – 2023
Autor Ing. Pěva Čouková
26.1.2023 21:23 | Od 1. 1. 2023 došlo k navýšení minimální mzdy na 17 300 Kč. V následujícím článku, který je současně jedním z mnoha našich přehledů (viz sekce Přehledy, podsekce V. Mzdová problematika, přehled č. 3), naleznete informace o tom, co vše se od minimální mzdy odvíjí, návod na to, jak odvodit konkrétní sazby na hodinu podle stanovené týdenní pracovní doby a připomeneme si, že je nutné dodržovat nejen mzdu minimální, ale především mzdu zaručenou.
Jana

Změny ve výpočtu srážek ze mzdy od 1. 1. 2023
Autor Ing. Růžena Klímová
22.1.2023 12:35 | Víte, jak vypočítat částku nad kterou se mzda zabavuje bez omezení, dále částku, která je nezabavitelná na osobu povinného, nebo částku, která je nezabavitelná na každou vyživovanou osobu?
Článek Růženy Klímové Vás seznámí s aktuálním stavem v oblasti výpočtu exekučních srážek, a to i prostřednictvím několika praktických příkladů.
Jana

Minimální mzda a nejnižší úrovně zaručené mzdy od 1. 1. 2023
Autor Ing. Růžena Klímová
20.1.2023 11:36 | Nařízením vlády č. 465/2022 Sb. se od 1. 1. 2023 zvyšuje základní sazba minimální mzdy a s ní i její hodinová sazba. Víte, co se do minimální mzdy zahrnuje, a co ne? Jak její výše ovlivní např. příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo výši měsíčního zdanitelného příjmu pro uplatnění daňového bonusu? Vše potřebné se dozvíte z článku paní Růženy Klímové.
Jana

Změny náhrad cestovních výdajů s účinností od 1. 1. 2023
Autor JUDr. Marie Salačová
18.1.2023 14:20 | 1. 1. 2023 nabyly účinnosti vyhláška č. 467/2022 Sb. a vyhláška č. 401/2022 Sb., kterými se mění sazby stravného, základních náhrad za používání silničních motorových vozidel a stanoví se průměrná cena pohonných hmot. Podrobnosti se dozvíte v článku od paní JUDr. Marie Salačové.
Jana

Zaměstnání „na zkoušku“
Autor JUDr. Ladislav Jouza
20.12.2022 23:17 | I když titulek je neobvyklý, nejde o nic jiného než o zkušební dobu v pracovním poměru. Jejím účelem je ověření vhodnosti nově uzavřeného pracovního vztahu, pracovních schopností zaměstnance i existujících pracovních podmínek u zaměstnavatele. Rovněž umožňuje oběma smluvním stranám (zaměstnavateli i zaměstnanci) rychlé a operativní zrušení pracovního poměru.
Ladislav Jouza