Články

S BALÍČKEM SILVER ZÍSKÁTE VŠECHNY ČLÁNKY
FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 74Následující

Daňové a účetní novinky jaro 2023 2. část – správa daní, daň z přidané hodnoty, účetnictví

Autor Ing. Ivana Pilařová 

Ing. Ivana Pilařová

Nové1.6.2023 22:33 | Kdo šetří čas, přivítá i 2. díl NOVINEK kolegyně Ivany Pilařové.
Informace kolem povinných datových schránek podnikatelů jsou důležité nejen pro nás, ale i pro naše klienty.
Neoznámili jste osvobozený příjem a hrozí Vám pokuta? Přinášíme info, jak úspěšně sestavit žádost o prominutí pokuty.
S novými lhůtami důležitými pro DPH jsme se už seznámili v článku JUDr. Karla Alexy Nová úprava lhůty u výzvy správce daně k podání následného kontrolního hlášení v případě doručení datovou schránkou od 1. 1. 2023 (https://1url.cz/WuM1r), nicméně opakování v daních a účtu není nikdy dost.
Využíváte OSS při zasílání zboží osobě nepovinné do JČS? Upřesnění v § 8 ZDPH od letošního roku jasné určilo, že je možné uplatnit toto zjednodušené pravidlo jen na zboží, které je odesláno nebo přepraveno z členského státu, ve kterém má osoba, která zboží prodává, sídlo nebo provozovnu.
To a mnoho dalšího, samozřejmě nové závěry koordinačních výborů a nové judikáty…
Doporučuji.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu

P.S.
Provázáno s novinkovým seminářem, jehož záznam Vám doporučuji také (https://1url.cz/YryZh).

Nesmyslná rozhodnutí u proplácení zaměstnaneckých benefitů – nepřehlédněte!

Autor Ing. Pěva Čouková 

Ing. Pěva Čouková

14.5.2023 09:37 | Pokud poskytujete benefity zaměstnancům a znáte tzv. „chytré dávání“, určitě šetříte peníze firmě a poskytujete zaměstnancům více než při výplatě mzdy.
Pozor však na způsob, jakým poskytujete náhradu za nepeněžitá plnění například za rekreaci, jak hradíte produkty např. z lékárny, případně sportovní aktivity a další.
Přestože můžete mít důkaz v ruce, že zaměstnanec uhradil výdaj „ze svého“ za nákup benefitu, nesmíte mu již částku proplatit. Je pozdě.
Jediný dosud uznávaný způsob je přímá úhrada zaměstnavatelem hotelu, rekreačnímu zařízení, lékárně, sportovní firmě. Bez kompromisu. Vidím to jako byrokracii.
Uvidíme, jak vyhodnotí NSS další rozhodnutí krajského soudu a díky, že se nevzdáváte a jdete další z Vás do odvolání.
Jedině tak můžeme nesmyslné výklady „prolomit“.
Doporučuji přehled našich benefitů neboli tzv. chytrého dávání (https://1url.cz/kry9e), chcete-li si vybrati ten správný benefit.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu

Daňové přiznání fyzické osoby za rok 2022 efektivně. Ani kačku navíc

Autor Ing. Ivan Macháček , Ing. Pěva Čouková 

Ing. Ivan Macháček Ing. Pěva Čouková

11.4.2023 07:07 | Opakování, opakování – na detailech záleží – Daňové přiznání fyzických osob 2022.
Pokud zpracováváte přiznání za podnikatele – fyzické osoby, tak duben je váš měsíc. Termín podání je 2. 5. 2023, pokud nevyužijete „odkladu“ daňového poradce.
Znáte úskalí, která se v problematice skrývají?
Příjmy z kryptoměn ani převodu podílu článek sice neřeší, ale najdete tam mnoho informací, které je vhodné nepřehlédnout. U nás na firmě určitě vyhodnocujeme paušály na auta versus skutečnost, určitě se věnujeme všem možným odpočtům a slevám, rozhodně kalkulujeme, jakou vybrat formu odpisování.
A pokud chcete více, fyzické osoby letos na Účetní Portálu kralují – mají svého specialistu (ucetni-portal.cz/specialista-fyzicke-osoby/).
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Pozor na změnu výkladu MF ČR k postupu obcí při pronájmu hrobových míst

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

Ing. Mgr. Olga Hochmannová

5.3.2023 17:54 | Na konci ledna 2023 zpracovalo MF ČR stanovisko k uplatňování DPH u nájmu hrobového místa a u poskytování služeb s tím spojených. Toto stanovisko, které má sjednotit dosud nejednotný postup obcí u uvedených služeb a které nahrazuje zastaralý výklad MF ČR z r. 2005, bylo zpracováno pro Svaz měst a obcí ČR.
Olga Hochmannová

Uplatňování DPH u obcí a jiných neziskových organizací – 1. část – Předmět daně

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

Ing. Mgr. Olga Hochmannová

5.3.2023 15:44 | V menší sérii článků bychom Vás rádi informovali o hlavních zásadách uplatňování DPH u obcí, případně neziskových subjektů obecně. Formát a rozsah článků může zachytit jen vybrané hlavní principy uplatňování DPH u těchto subjektů; popsané principy by měly sloužit pro základní orientaci uživatelů v této problematice, nemohou postihnout veškerou šíři problémů, s nimiž se neziskové subjekty setkávají ve své praxi, neboť mnohé záležitosti je nutné řešit individuálně podle konkrétních okolností, ve složitějších případech i ve spolupráci účetního či ekonoma neziskového subjektu a daňové účetní kanceláře.
Olga Hochmannová

Povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů FO za rok 2022

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

5.3.2023 13:45 | V článku se zaměříme na otázku, kdy je fyzická osoba povinna podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 a v jakých možných termínech a kdy poplatník s příjmy ze závislé činnosti nemusí podat daňové přiznání. Dále si uvedeme sankce v případě opožděného podání daňového přiznání a opožděného zaplacení daně z příjmů.
Ivan Macháček

Stravování zaměstnanců a jeho daňové limity v roce 2023

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

28.2.2023 22:12 | S účinností o 1.1.2023 došlo ke změnám v daňových limitech pro osvobození stravenkového paušálu od daně z příjmů u zaměstnanců a pro uplatnění stravenky do daňových výdajů u zaměstnavatele. S využitím příkladů si v článku ukážeme daňové řešení poskytnutí peněžního a nepeněžního příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnanců v roce 2023.
Ivan Macháček

Vybrané judikáty Nejvyššího správního soudu k dani z příjmů – 1. díl – Sleva na manželku, odpočet výdajů na výzkum a vývoj, rezerva na opravu budovy vs. technické zhodnocení

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

26.2.2023 22:40 | V následujících dílech seriálu se budeme blíže zabývat zajímavými rozhodnutími Nejvyššího správního soudu, které směřují ke správné aplikaci daně z příjmů podle zákona č. 586/1992 Sb., a to počínaje rozhodnutími přijatými od ledna 2022. V prvním díle si uvedeme tři rozsudky, týkající se jednak podmínek pro uplatnění slevy na dani na manželku ve vazbě na dosažené příjmy manželky, dále uplatnění odpočtu výdajů na výzkum a vývoj od základu daně z příjmů a jednak řešení rezervy na opravu nemovité věci, která je však součástí technického zhodnocení objektu.
Ivan Macháček

Tři pásma paušálního režimu a paušální daň v roce 2023

Autor Ing. Ivan Macháček 

Ing. Ivan Macháček

26.2.2023 22:28 | Zákonem č. 366/2022 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2023 k podstatnému rozšíření uplatnění paušální daně pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti zdaňované podle § 7 ZDP související se zvýšením hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč a se zavedením tří pásem paušálního režimu odvozených od výše a charakteru příjmů poplatníka.
Ivan Macháček

Nová úprava lhůty u výzvy správce daně k podání následného kontrolního hlášení v případě doručení datovou schránkou od 1. 1. 2023

Autor JUDr. Karel Alexa Ph.D., Ing. Pěva Čouková 

JUDr. Karel Alexa Ph.D.Ing. Pěva Čouková

8.2.2023 18:03 | Jaký je rozdíl mezi novým termínem „dodání výzvy“ a starým termínem „oznámení výzvy“ ve lhůtách pro reakci na výzvu k následnému kontrolnímu hlášení? Termín dodání výzvy je termín ze zákona č. 457/2022 Sb., o elektronických úkonech („ZEÚ“), nicméně veškeré lhůty se dosud počítaly u doručení do datové schránky doručením, tj. přihlášením (§ 17 odst. 3 ZEÚ).
Článek nám představuje, co tato změna prakticky znamená včetně změny délky lhůty z 5 pracovních dnů na 17 kalendářních dnů.
8 příkladů uvede do obrazu opravdu každého z nás… :)
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :