Články

FILTR        Autor      Rok      
ŘAZENÍ              
VŠEPředchozí   123 ... 25Následující

Uznání dluhu v příznivějším hávu, aneb jak jsme uspěli u Ústavního soudu

Autor Vendula Doležalová

 Vendula Doležalová

Nové25.9.2020 13:59 | Uznání dluhu bylo podle starého občanského zákoníku děsivě formalistickým institutem. Nám se však podařilo u Ústavního soudu i v tomto případě prosadit autonomii vůle.

Vendula Doležalová

Sociální fond a jeho použití u podnikatelských subjektů – 1. část

Autor Ing. Otakar Machala QUD

Ing. Otakar Machala QUD

Nové24.9.2020 15:04 | Problematika benefitů a s tím spojený sociální fond je dnes prakticky samozřejmostí ve většině firem. Víte však, kdo může o sociálním fondu účtovat a kdo nemůže? Účtování tvorby fondu obvykle ze zisku účetní jednotky je jednoduchá záležitost. Víte však, jak správně zaúčtovat čerpání vyplaceného benefitu? Například poskytnuté rekreace? Je názor jednotný? Jednoznačně se kloním k 1. způsobu účtování a ten považuji za správný.
P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR

„Debtor“ – 55. lekce angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic

Autor Ing. Vladimír Zdražil

Ing. Vladimír  Zdražil

Nové Audio nahrávka24.9.2020 09:52 | Pokud jste se stihli seznámit s „creditorem“ z minulé lekce, nejspíš se dovtípíte, kdo je to „debtor“ z lekce dnešní. Víte ale, co si představit pod pojmem „judgement debtor“? A co jsou „trade payables“ či „trade affairs“? Při studiu si opět nezapomeňte pustit i nahrávku autora, pana Vladimíra Zdražila.

Jana

K metodice přezkoumání hospodaření peněžních operací týkajících se sdružených prostředků

Autor Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Mgr. et Mgr. Martina Smetanová

Nové22.9.2020 13:56 | Článek Mgr. et Mgr. Martiny Smetanové se věnuje další z oblastí, která je předmětem přezkoumání hospodaření, a to peněžním operacím týkajícím se sdružených prostředků vynakládaných na základě smlouvy mezi dvěma nebo více ÚSC anebo na základě smlouvy s jinými právnickými nebo fyzickými osobami.

Jana

Odstoupení člena orgánu obchodní korporace z funkce v nevhodnou dobu

Autor Jan Mandík

 Jan Mandík

Nové18.9.2020 09:32 | Nejvyšší soud ČR se na konci roku 2019 vyjádřil k tématu, které je nyní díky komplikacím v souvislosti s výskytem pandemie Covid-19 velmi aktuální. Jaké dopady má odstoupení člena orgánu obchodní korporace z funkce v nevhodnou dobu?

Jan Mandík

„Creditor“ – 54. lekce angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic

Autor Ing. Vladimír Zdražil

Ing. Vladimír  Zdražil

Nové Audio nahrávka17.9.2020 22:40 | Setkali jste se už někdy s výazem „to bear grudge“? Pokud ne, dnes máte příležitost. Můžete se těšit i na „joint creditors“ či sloveso „to misinterpret“. Vše samozřejmě v souvislých větách a s nahrávkou autora, pana Vladimíra Zdražila.

Jana

„Related person“ – 53. lekce angličtiny pro oblast přeshraničních fúzí a akvizic

Autor Ing. Vladimír Zdražil

Ing. Vladimír  Zdražil

Audio nahrávka11.9.2020 11:27 | V dnešní lekci se toho naučíte opravdu hodně. Už první věta je poměrně „výživná“: With respect to domestic regulation placing emphasize on related persons there´s important pressure on consolidated financial statement before we say final word to acquisition. S výslovností Vám opět pomůže nahrávka autora, pana Vladimíra Zdražila.

Jana

Jak se může zkomplikovat spor o placení provize za nově přivedeného zákazníka

Autor Vendula Doležalová

 Vendula Doležalová

11.9.2020 10:38 | Nejvyšší soud ČR nám dal za pravdu, že ve sporu mezi společností a jejím bývalým společníkem může být za určitých okolností věcně příslušný okresní soud.

Vendula Doležalová

(De)regulace cen v pohřebnictví – 2. část

Autor Mgr. Tomáš Kotrlý, Th.D.

Mgr. Tomáš Kotrlý, Th.D.

10.9.2020 13:45 | Pohřebnictví patří mezi vysoce regulované odvětví. Nevznikl zde sice, jako např. v energetice, specializovaný „Pohřební regulační úřad“, přesto každý podnikatel otevírající smuteční provozovnu nebo každá obec provozující hřbitov si musejí být vědomi, že vstupují na velmi zbyrokratizovaný trh. Další díl našeho textu začneme popisem regulace cen sociálního pohřbu. Nestačí znát a dodržovat pouze věcnou právní úpravu, ale také pravidla pro klíčování nákladů, výnosů a hospodářského výsledku regulovaných a neregulovaných činností. Za nesporně spravedlivé považuji právo na vydání majetkového prospěchu tomu, na jehož úkor byl získán. Jenže z určení nepřiměřeného hospodářského prospěchu a neoprávněného majetkového prospěchu v souvislosti s porušením cenových předpisů, zejména cenové evidence, se stává velice komplikovaná a vysoce formálně orientovaná disciplína. Z výsledků cenových kontrol MF, které nás budou v této druhé části článku zajímat nejvíce, a následného přestupkového řízení ukončeného zpravidla vysokou pokutou putují nemalé příjmy do státního rozpočtu. Úplnou deregulací cen by stát přišel o tento významný bonus. Kontroly regulace cen v pohřebnictví podle mého názoru jen tak brzy neskončí; i kdyby v příštím roce k částečné revizi a redukci seznamu zboží s regulovanými cenami ve výměru MF došlo, bude to cenové rozhodnutí platné pouze na jeden rok, a hlavně – cenové kontrolní orgány budou přestupky spáchané v tomto roce moci sankcionovat ještě v roce 2023.

Tomáš Kotrlý

Zadávání veřejných zakázek v době pandemie – Jak pružně a zároveň zákonně zadat veřejnou zakázku a možnosti zadavatele v době vyhlášení nouzového stavu

Autor Mgr. Anna Bednářová

Mgr. Anna Bednářová

Audio nahrávka7.9.2020 21:52 | Článek je zaměřen na využití obecných výjimek zákona o zadávání veřejných zakázek v době nouzového stavu nebo krajní nouze, kdy zadavatelé objektivně nemohou dodržovat lhůty pro pořizování komodit, které jim ukládá zákon, a za použití běžně užívaných druhů řízení, jako například otevřeného. Využití těchto výjimek má však také svá omezení a pravidla, které jsou zakomponovány přehledně v textu spolu s příklady z praxe.

Anna Bednářová

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace