Daň z přidané hodnoty pro začátečníky a mírně pokročilé – 7. část – Režim přenesení daňové povinnosti

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

 • Daň z přidané hodnoty pro začátečníky a mírně pokročilé – 7. část – Režim přenesení daňové povinnost (PDF, 640.8 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

8.4.2021 22:59

Ing. Ivana Pilařová
Přinášíme Vám už sedmý díl pokračování ze seriálu Daň z přidané hodnoty pro začátečníky a mírně pokročilé. V dnešním díle se budeme věnovat problematice režimu přenosení daňové povinnosti.
Víte, jaký je rozdíl mezi trvalým a dočasným režimem přenesení daňové povinnosti? A jaké použité zboží spadá pod tento zvláštní režim? To a mnohem více se dozvíte v článku od paní Ivany Pilařové, který je opět velmi zajímavý.

Lenka

PLATÍ pro rok 2021

Seriál o DPH od Ing. Ivany Pilařové zahrnuje tyto díly:

1. část – Základní pojmy a základní principy u daně z přidané hodnoty

2. část – Vznik zdanitelného plnění na výstupu

3. část – Osvobozená plnění v tuzemsku

4. část – Specifika nároku na odpočet daně na vstupu

5. část – Místo plnění

6. část – Intrakomunitární plnění na vstupu i na výstupu, dovoz a vývoz

7. část – Režim přenesení daňové povinnosti

8. část – Dlouhodobý majetek v DPH

9. část – Změna režimu aneb registrace plátce a zrušení registrace plátce, ručení za daň

10. část – Kontrolní hlášení

1. Úvod

V minulých dílech jsme se naučili, dá-li se to tak říci, „klasický“ průběh DPH, který je, velmi stručně řečeno, založen na tom, že v případě uskutečnění zdanitelného plnění dodavateli vzniká daňová povinnost, vystavuje daňový doklad, který posílá odběrateli a ten, při splnění základních podmínek uplatnění nároku na odpočet, tento nárok uplatní v plné či částečné výši.

Zvláštní režimy jsou založeny na tom, že některý z prvků „klasického“ průběhu DPH je změněný a funguje poněkud odlišně. Může to být například specificky tvořený základ daně (například dodání použitého zboží) nebo vznik daňové povinnosti u odběratele (v případě reverse charge či přenesení daňové povinnosti s místem plnění v tuzemsku) nebo režim, kdy dochází k jakémusi „vlastnímu“ dodání, které není klasickým vztahem odběratele a dodavatele (dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností). Právě v minulém dílu jsme do tak zvaných „zvláštních režimů“ poprvé nahlédli, když jsme se zabývali intrakomunitárními dodávkami u odběratele, kde jsme uplatňovali režim reverse charge. Ostatní svým způsobem „zvláštní režimy“ si probereme podrobněji, neboť je velmi pravděpodobné, že se s některým z nich v praxi budete setkávat.

K tomu opět něco ze života. Přednáším léta daně a už vím, jak to chodí. Pokud se vykládají náležitosti daňového dokladu či podmínky nároku na odpočet, poslouchají všichni, neboť se to týká opravdu úplně všech a výklad základních podmínek není až tak složitý. Jen začnu vykládat něco malinko speciálního (třeba nakládání s použitým zbožím), je na některých posluchačích vidět, jak tiše „trpí“ a doufají, že „to složité, co nikdy nebudou potřebovat“, brzy skončím. Za pár dní jejich klient „doveze ojeté auto z Německa“ a rázem jsme ve zvláštním režimu použitého zboží, kde panují „divné“ postupy před pár dny odmítaného zvláštního režimu. Inu – odříkaného chleba největší krajíc, příštím novým klientem bude starožitník, zastavárna, v horším případě numismatik. Už dost dlouhou dobu si nemůžeme dovolit takový luxus, jako je odmítnutí klienta, že. Jak to budeme řešit? Velmi špatně, když jsme vůbec neposlouchali…, mnohem lépe, když jsme zachytili, že něco takového existuje, k čemu se to používá a kde se to dá najít.

A jsme zase u toho, že není třeba speciality perfektně ovládat – to bychom přece nepatřili k začátečníkům. Musíme ale umět rozpoznat problém a umět položit dotaz. To je základní výzva pro začátečníka.

Než se střemhlav vrhneme do zvláštních režimů, musíme u každého z nich vysvětlit podmínky, za kterých se ve zvláštním režimu pohybujeme. Pokud „vstupní“ podmínky splníme, postupujeme podle zvláštního režimu, pokud je nesplníme, postupujeme „klasicky“. Je důležité znát specifika zvláštního režimu, ale stejně tak důležité je vědět, kdy ho použit.

2. Obchodování s použitým zbožím (§ 90 ZDPH)

Hned na úvod si musíme zdůraznit, že ne každý obchod s použitým zbožím spadá pod tento zvláštní režim. Musíme si definovat „vstupní podmínky“, a to:

 • předmět obchodu,
 • osobu obchodníka a
 • osobu, od které obchodník dotyčný předmět nakoupil.

Co se týče předmětu obchodu, pod režim spadá dodání:

 • použitého zboží,
 • uměleckých děl,
 • sběratelských předmětů,
 • starožitností.

Obchodníkem se rozumí plátce, který v rámci uskutečňování ekonomických činností pořizuje nebo dováží použité zboží, umělecké předměty, sběratelské předměty a starožitnosti za účelem jejich dalšího prodeje (příloha č. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, dále jen „ZDPH“).

Dále je důležitá osoba, od které obchodník daný předmět nakoupil. Režim může (ale také nemusí) obchodník použít jen tehdy, pokud nakoupil toto zboží od:

 • osoby, která není povinná k dani,
 • osoby, která je osobou povinnou k dani, ale není plátcem,
 • osoby, která je osvobozenou osobou a není plátcem,
 • osoby, která je osobou povinnou k dani a pro kterou je dodání tohoto zboží osvobozeno od daně podle § 62 ZDPH, nebo obdobně podle platného předpisu jiného členského státu, nebo
 • jiného obchodníka, který uplatnil zvláštní režim.

Při splnění všech tří atributů však není použití zvláštního režimu povinné, jen možné, obchodníkem volitelné. Naopak mimo uvedené dodavatele či předměty obchodování není tento režim možné vůbec uplatnit.

Pokud si při splnění všech vstupních podmínek obchodník zvolí použití zvláštního režimu, pak onou „zvláštností“ je vymezení základu daně. Základem daně je pouze přirážka obchodníka, která se považuje za cenu včetně DPH. Z této přirážky pak metodou „shora dolů“ dojde k výpočtu daně podle § 37 písm. b) bod 2 ZDP. Obchodník na vystaveném daňovém dokladu neuvádí ani svůj základ daně, ani výši daně. Z takového daňového dokladu nemá příjemce nárok na odpočet daně na vstupu a nemá smysl výstavce k vyčíslení základu daně a výše daně nutit, neboť se na daňovém dokladu opravdu neuvádí. Stejně tak není možné si výši daně jakkoliv dopočítat či domyslet.

Na závěr ještě jedna důležitá informace pro obchodníky s uvedenými komoditami, kteří ještě nejsou plátci daně. Do obratu obchodníka pro povinnou registraci se započítává celá tržba z prodeje, nejen přirážka. Jen pokud se jedná o čisté zprostředkování (tj. prodávající zboží nenabývá do svého vlastnictví), se do obratu započítává pouze provize, která se zákazníkovi ať již samostatně vyúčtuje, nebo strhne z peněz, které zprostředkovatel od zákazníka obdržel.

3. Přenesení daňové povinnosti v tuzemsku

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?

A CO DALŠÍHO PRO VÁS NA ÚČETNÍM PORTÁLU MÁME?

 PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Připravili jsme program DPH SPECIALISTA 2021 ONLINE, 14 dnů vzdělávání. Je to NOVINKA NA PŘÁNÍ kolegů.

Program běží od 11. 3. 2021, stále se můžete připojit, sledovat naživo a pokládat otázky.

Pojďte do akce!

Přednáší tito lektoři: Ing. Jiří Klíma, Marek Reinoha , Ing. Pěva Čouková, Ing. Igor Pantůček, Ing. Mgr. Olga Hochmannová

  A KDO CHCE VÍCE, MŮŽE SI POŘÍDIT TYTO ONLINE SEMINÁŘE

Marek Reinoha

Ing. Dagmar Fitříková

Ing. Mgr. Olga Hochmannová:

  PRO TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ KNIHY

Připravujeme Komentář k dani z přidané hodnoty s příklady 2021 – zatím se můžete těšit.

Hlavním autorem jeing. Olga Hochmannová, dále spolupracuje pan Marek Reinoha a možná ještě někdo. Nechte se překvapit – sledujte náš e-shop.

Publikaci si můžete objednat již dnes.

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ČLÁNKY K PROBLEMATICE DPH 

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VÍC A MILUJÍ WEBINÁŘE

V den konání zdarma pro všechny. Záznam jen pro členy od balíčku GOLD (informace o členství zde).

Webináři provází Pěva Čouková.

Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

 • Víte, že pro Vás nově máme možnost úhrady ročního členství měsíčně?
 • Víte, že pokud si zakoupíte balíček SILVER, můžete bez doplatku přejít do balíčku GOLD? Nebo pojďte rovnou do balíčku GOLD. Těm, co váhají, nabízíme „balíček GOLD na zkoušku“ na 7 dní za 1 Kč – GOLD 7 DNÍ.

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…
Pěva

Kdo jsem?

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s.®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

Více o mně:
www.pevacoukova.cz

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :