Daň z příjmů a rezidenství

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Daň z příjmů a rezidenství (PDF, 86.9 kB)

Autor Ing.  Dalimila Švihálková Mirčevská 

25.5.2015 08:00

Ing.  Dalimila Švihálková Mirčevská
Tento příspěvek se zabývá rozdílností zdaňování příjmů v případě, že skutečným vlastníkem těchto příjmů je rezident nebo nerezident a rozdílností jejich zdaňování v případě, že plynou tyto příjmy z území České republiky nebo ze zahraničí. Příspěvek upozorňuje na důležitost správného stanovení rezidentství a území zdroje příjmů pro správné splnění si daňových povinností. Příspěvek je doplněn příklady.

PLATÍ pro rok 2015

Podmínkou pro správné posouzení otázky, zda jde o příjmy ze zahraničí, je správné stanovení rezidentství či nerezidentství skutečného vlastníka těchto příjmů ke státu zdroje těchto příjmů.

 

Pojem rezidenství je upraven nejen ve vnitrostátních právních předpisech příslušného státu, ale také ve smlouvách o zamezení dvojího zdanění, pokud jsou s těmito státy uzavřeny. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou nadřazeny vnitrostátním právním předpisům. Již název vypovídá, že cílem těchto smluv je nalezení způsobu zamezení dvojího zdanění toho kterého příjmu. Smlouvy určují, který stát a v jakém rozsahu má právo ten který příjem zdaňovat a určují také metodu, která se u daného příjmu uplatní ve státě, jehož je skutečný vlastník tohoto příjmu daňovým rezidentem. Z důvodu, že podmínky zdanění jednotlivých druhů příjmů mohou být v jednotlivých smlouvách upraveny odlišně, je vždy nutné vycházet z konkrétní smlouvy s danou zemí. Z tohoto pohledu je správné stanovení rezidenství důležité pro správné určení státu pro účely aplikace správné smlouvy o zamezení dvojího zdanění....

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace