Daňové a účetní novinky jaro 2023 – 1. část – Zákon o daních z příjmů

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Daňové a účetní novinky jaro 2023 1. část – zákon o daních z příjmů (PDF, 210.5 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

12.5.2023 10:17

Ing. Ivana Pilařová
Nový pokyn D-59 se zabydlel v našich myslích, a víme, že nahradil pokyn D-22. Známe detaily? Máme nastudováno?
Je to určitě super sepsání názorů finanční správy, ale velmi dlouhé.
Kdo šetří čas, přivítá 1. díl Ivany Pilařové. Vybírám z obsahu:
• Známe magické datum tolik důležité pro daňaře pro změnu ve výši úroků, které je možné uplatnit jako snížení základu daně, pro nové limity u majetku a další?
• Známe nepřímé ujištění tzv. „na papíře“, že můžeme kombinovat u jednoho zaměstnavatele hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti, samozřejmě na různé činnosti?
• Víme, kdy je lhůta pro oznámení osvobozených příjmů, pokud nepodáváme daňové přiznání?
A to je jen malý výtah z pokynu a z toho, co je v článku uvedeno.
Významná výkladová změna je u používání znaleckých posudků v návaznosti na oceňovací zákon. Nové informace GFŘ, nové judikáty. A mnohem víc…
Prostě oblíbené NOVINKY Ivany Pilařové na pokračování. Jestli bych se pod informace Ivany podepsala? Ano, podepsala a moc ráda jsem s ní absolvovala Novinkový seminář na Účetním Portálu (https://1url.cz/YryZh).
Kdo chce víc – zveme Vás.
P.

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu

PLATÍ pro rok 2023

1. Zákon o daních z příjmů

1.1 Malé „připomínky“ z roku 2022, které v roce 2023 potřebujeme

Zákon č. 128/2022 Sb., o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině (dále jen „zákon č. 128/2022 Sb.“)

Účinnost: po celý rok 2022, pro rok 2023 nebyla zatím jeho účinnost prodloužena, nicméně k tomu zřejmě dojde (zatím schváleno vládou)

Je třeba si uvědomit, jaké části zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, (dále jen „ZDP“ či „zákon o daních z příjmů“) již pro rok 2023 neplatí (zejména v oblasti odčitatelné položky od základu daně na dary, daňová účinnost darů a zvýhodněné ubytování rodinným příslušníkům zaměstnanců), nebo v případě prodloužení účinnosti zákona naopak bude platit dál.

K tématu zvýhodněného ubytování je zpracován rozsáhlý závěr KOOV č. 598/22.06.22 Některé otázky týkající se daňových aspektů poskytování ubytování ukrajinskému zaměstnanci a jeho rodinnému příslušníkovi ve zdaňovacím období roku 2022, další závěr KOOV č. 595/18.05.22 Některé otázky týkající se daňových aspektů situace související s pomocí Ukrajině v souvislosti s agresí Ruské federace a jinými krizovými situacemi.

Zákon č. 366/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, novelizuje zákon č. 128/2022 Sb., a to ve dvou bodech:

1. Zaměstnanci nevzniká povinnost podat daňové přiznání k DPFO za předpokladu, že by mu tato povinnost vznikla jen z důvodu uplatnění odčitatelné položky na dary, které poskytl v roce 2022 Ukrajině, a to prostřednictvím zastupitelského úřadu Ukrajiny na území ČR.


Tady ale pozor, daňoví rezidenti Ukrajiny i za těchto podmínek musí podat daňové přiznání, neboť musí prokázat, že více než 90 % celosvětových příjmů pochází ze zdrojů na území ČR. 

2. Do vlastního příjmu vyživovaného manžela nevstupuje příspěvek na solidární domácnost podle zákona upravujícího opatření v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení v důsledku invaze. Právě tato změna, jako jediná v zákoně č. 128/2022 Sb., nemá časové omezení.


Dne 28. 12. 2022 byl aktualizován seznam dalších vybraných účtů s možností zjednodušeného prokazování poskytnutí daru za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny (stránky Finanční správy). Dne 28. 2. 2023 bylo vydáno prohlášení MF, že záměrem vlády je prodloužení účinnosti zákona č. 128/2022 Sb. a zároveň ujištění, že již nyní lze podle tohoto záměru v praxi postupovat.

1.2 Změny zákona o daních z příjmů

Zákon č. 366/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen „zákon č. 366/2022 Sb.“)

Účinnost: 1. 1. 2023

Paušální daň – několik novinek

  • Zvýšení povoleného limitu ostatních příjmů (§ 8 až 10 ZDP) pro splnění podmínek paušální daně z 15 tis. Kč na 50 tis. Kč.
  • Vzniká nová „záznamní povinnost“ – poplatník v paušálním režimu, který má příjmy ze samostatné činnosti, ke kterým lze uplatnit výdaje procentem z příjmů v různé výši, vede záznamy o příjmech ze samostatné činnosti pro účely prokázání výše rozhodných příjmů pro zvolené pásmo paušálního režimu.
  • ...
čekejte prosím ...
Hodnocení: 3.0/5 (1 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :