Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2013 – praktický návod k sestavení (2. část)

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • DPPO 2013 - praktický návod k sestavení (2.část) (PDF, 157.5 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

19.3.2014 07:36

Ing. Ivana Pilařová
V druhé části praktického návodu k sestavení daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob se zaměříme na položky snižující základ daně na řádcích 100 a 170 daňového přiznání, úpravě základu daně na řádcích 200 až 330, výpočtu daňové povinnosti, samostatnému základu daně a započtení záloh na daň a dalšímu...

PLATÍ pro rok 2014

... pokračování

 

4. Položky snižující účetní výsledek hospodaření (ř. 100 až ř. 170)

Položky snižující účetní výsledek hospodaření

Na řádcích 100 až 170 (řádek 170 je součtový) se uvádějí položky, které snižují účetní výsledek hospodaření za účelem tvorby základu daně. Hodnoty uvedené na řádcích 100 až 170 nesmějí být záporné. Na řádcích 100, 110, 120 až 140 se eliminují výnosy, které jsou z různých důvodů nezdanitelné. Řádky 150 a 160 se věnují zahrnování neproúčtovaných daňově účinných nákladů do základu daně. Řádky 111 a 112 vylučují nezdanitelné výnosy, obsahují však i položky, kterými je základ daně snižován o neproúčtované daňově účinné náklady. Řádek 161 vyplňují jen právnické osoby vstupující do likvidace či jsoucí v likvidaci; řádek 162 je prázdným řádkem, který nemá konkrétní obsahovou náplň. Tento volný řádek bývá dále využíván při dodatečných daňových přiznáních, pokud si účetní jednotka není jistá, do kterého z předchozích řádků má zařadit položku snižující základ daně.

 

Výnosy, které nejsou předmětem daně (ř. 100)

Do základu daně nepatří výnosy, které nejsou předmětem daně. Pokud jsou takové výnosy zaúčtovány v 6. účtové třídě, musejí být uvedeny na řádcích 100 a 101. Pozor, nelze zde uvádět případy, které nejsou zaúčtovány v 6. účtové třídě, jako např. dary a příjmy z dědictví, které se účtují na účet 413. Řádek 101 je určen pro neziskové organizace k vyloučení výnosů, které nejsou předmětem daně – zejména výnosů pocházejících z hlavní činnosti, úroků z běžného účtu a dotací, pokud jsou účtovány do výnosů obsažených v účetním výsledku hospodaření.

 

Výnosy osvobozené od daně (ř. 110)

Na řádku 110 budou uvedeny příjmy od daně osvobozené (§ 19 ZDP). V běžné podnikatelské praxi není řádek 110 příliš frekventovaný (s výjimkou dividend a podílu na zisku, které jsou komentovány dále). Pokud na řádku 110 uvedeme určitý od daně osvobozený výnos, je naprosto nezbytné náklady s tímto výnosem spojené uvést na řádku 40 jako daňově neúčinné. Stejná vazba na daňově neúčinné náklady platí ve všech případech výnosů vylučovaných ze základu daně (řádky 100 až 140). Tomuto principu se říká princip daňové souvztažnosti.

 

Osvobozené dividendy a podíly na zisku

Dále budou poplatníci-právnické osoby, které jsou mateřskými společnostmi, vylučovat ze základu daně na řádku 110 dividendy...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :