
Daňový specialista 2023 - 6. den = II.2 - Daň z nemovitých věcí
TEST 2023Datum: 13.05.2023
Autoři
Produkt je součástí balíčku:
- 26.04.2023 - 10.06.2023 : Daňový Specialista 2023 = 20 dnů
- 26.04.2023 - 10.06.2023 : Daňový specialista 2023 = 2. část – daňový řád, DPH, daň z nemovitých věcí, daň silniční, spotřební a energetická
- 26.04.2023 - 02.09.2023 : VENI - zkoušky podzim 2023
- 26.04.2023 - 02.09.2023 : VIDI - zkoušky podzim 2023
8 vyučovacích hodin (1 hodina / 45 minut)
Se záznamem tzv. "navěky".
VIDEO
1. část – Úvod do problematiky, související legislativa
2. část – Osvobození od daně z nemovitých věcí
3. část – Základ daně, procesní zásady daně z nemovitých věcí
4. část – Příklady výpočtu daně z nemovitých věcí
Materiály lektora
Pokyny
Informace GFŘ
Přehledy
Rozsudky
Komentáře
Lenka • 13.5.2023 15:05
Dobrý den, jak se bude danit následující garáž? Je asi řada 10 garáží vedle sebe, ale každá garáž má nad sebou ještě jednu další garáž s tím, že jsou otočené vrata na druhou stranu a každá má svoji příjezdovou cestu. (jedná se o garáže v kopci). Záleží na tom jestli mám tu spodní garáž nebo tu vrchní? Nebo si vypočítám garáž s 1 dalším podlažím a vydělím 2, když vlastním jen jednu z nich? Děkuji
Slávka • 13.5.2023 15:00
Dobrý den, překvapila mě povinnost hlásit finančnímu úřadu např. změnu příjmení po svatbě. Měla jsem za to, že finanční úřady mají napojení na centrální registr obyvatel a tedy tyto změny by měly probíhat automaticky. Děkuji za odpověď.
Lenka • 13.5.2023 10:42
Dobrý den, chápu dobře, že stavební pozemek na 1 pozemku může vzniknout tedy jen jednou? Původně jsme měli prázdnou zahradu, zde se postavil rodinný dům. Tehdy se tedy jednalo o stavební pozemek v rozmezí plochy RD a zbytek zahrada. Nyní je RD již zkolaudovaný, ale protože zahrada byla obrovská, manžel podnikatel si nyní staví na konci zahrady svoji dílnu pro podnikání. Nyní by ale nemělo jít již o stavební pozemek ale pořád bude jen v přiznání uvedena zahrada až do doby kolaudace? Pak bude uvedena v přiznání nová stavba a menší zahrada? Je moje úvaha správná? Děkuji
Petra Slavkovská • 12.5.2023 11:46
Dotaz od pana Makaje:
DS je vlastníkem lesních pozemků. Tyto lesní pozemky jsou v katastru nemovitých věcí zapsány jako lesní pozemky se způsobem využití les jiný než hospodářský.
Při posuzování jejich zdanění daní z nemovitých věcí jsme vycházeli primárně z ust. §2 odst. 2 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDNV“), dle kterého jsou mimo předmět daně lesní pozemky, na nichž se nacházejí lesy ochranné a lesy zvláštního určení.
Vycházeli jsme tedy ze skutečnosti, že pokud je v katastru nemovitostí evidován u druhu pozemku lesní pozemek způsob využití „les jiný než hospodářský“, je prokazatelně tento pozemek mimo předmět daně z pozemků, neboť katastr nemovitostí zapíše do evidence tento způsob využití pouze na základě průkazné listiny předložené poplatníkem. Takto zapsané pozemky DS tedy neuváděl do daňového přiznání.
Z předmětu daně byl v těchto případech vyloučen vždy pozemek jako celek, tzn. z předmětu daně DS nevyjímal pouze část lesního pozemku v rozsahu výměry lesů ochranných a lesů zvláštního určení, neboť tato možnost není v zákoně legislativně upravena. Pokud se tedy les ochranný nebo les zvláštního určení nachází na celé výměře, popř. části, je mimo předmět daně z pozemků vždy celý lesní pozemek a jako takový nebyl DS uváděn do daňového přiznání.
K prokazování lesních pozemků mimo předmět daně DS přistupoval pouze v případě, pokud nebyl tento způsob využití (les ochranný či les zvláštního určení) v evidenci katastru nemovitostí zapsán.
Náš dotaz zní, zda uvedený postup je správný, tj. zda není nutné dokládat u lesních pozemků zapsaných v evidenci katastru nemovitostí se způsobem využití les ochranný či les zvláštního určení, že stojí mimo předmět daně z pozemků?
2) Dále bychom se rádi zeptali, jak postupovat v případech, kdy uvedené pozemky (lesní pozemky se zapsaným způsobem využití les ochranný či les zvláštního určení) zůstávají mimo předmět daně i v případě změny vlastníka a jakým způsobem by měl nový vlastník tuto skutečnost dokládat?
Domníváme se, že i v tomto případě zůstávají takto zapsané a evidované pozemky v katastru nemovitostí mimo předmět daně a není třeba tuto skutečnost prokazovat.
3) Poslední náš dotaz směřuje k případu, kdy jsou tyto pozemky takto evidovány (lesní pozemky se způsobem využití les ochranný či les zvláštního určení) historicky, tj. např. z let před rokem 1989 či krátce po tomto roce, kdy vzhledem k uplynulé době od tohoto zápisu již žádná z dotčených stran (DS, Krajský úřad, Katastrální úřad) nebudou mít vzhledem ke skartační době založeny důkazní prostředky o skutečnostech na základě nichž proběhl daný zápis do evidence katastru nemovitostí.
Je možné i v těchto případech ponechat tyto pozemky mimo předmět daně z pozemků bez dalšího, tj. pouze na základě evidence v katastru nemovitostí?
Pro úplnost dodáváme, že na všech takto evidovaných pozemcích se skutečně nachází les a nebylo požádáno o dočasné nebo trvalé odnětí, nebo omezení pozemku z kategorizace, ani nebylo vydáno rozhodnutí o odnětí pozemků plnění funkcí lesa a jejich uvolnění pro jiné využití.
Děkuji za odpověď.