DESATERO k videosemináři Dlouhodobý majetek - kdy a kam do přiznání k DPH?

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

AUDIO
Pro stažení MP3 kliknĕte pravým tlačítkem na ikonu a vyberte "Uložit odkaz jako..."

Audio nahrávka:
Audio přehrávač

Autor Ing. Bc. Lenka Zábojová , Ing. Pěva Čouková

18.11.2015 11:35

Ing. Bc. Lenka  Zábojová Ing. Pěva Čouková
Desatero obsahuje 10 nejzásadnjěších otázek a odpovědí, které byste měli znát pokud uplatňujete u dlouhodobého majetku odpočet DPH.

Desatero k videosemináři Dlouhodobý majetek – kdy a kam do přiznání k DPH? 


1.

Víte, kde v zákoně o DPH je uvedena povinnost přiznat   daň při pořízení dlouhodobého majetku (zboží) z jiného členského státu a kde při pořízení ze 3. země?

§ 108 odst. 1 písm. b) ZDPH (JČS)

§ 108 odst. 1 písm. e) ZDPH (3. země)

 

2.

Má povinnost neplátce někdy přiznat DPH při pořízení dlouhodobého majetku z JČS nebo je mimo tuto problematiku?

§ 2a odst. 2 a § 6g

Neplátce, pokud pořizuje zboží z JČS a jeho celková hodnota je větší jak 326 tis. Kč bez daně se stává identifikovanou osobou. 

3.

Na kterém řádku přiznání k DPH a ve kterém sloupci se objeví při pořízení (nemusí být ještě uvedeno do užívání) nárok na odpočet k dlouhodobému majetku (základní sazba) používanému pro ekonomickou činnost i neekonomickou činnost?

Je to například automobil používaný  pro prodej zboží v maloobchodě a pro soukromé účely současně.

Řádek 40, popř. 41, popř. 43, popř. 44

Sloupec obsahující základ daně zkrácený o poměrnou část sloužící pro soukromé účely  

Sloupec obsahující výši DPH v plné výši již zkrácený o poměrnou část sloužící pro soukromé účely

4.

Uvádí se nárok na odpočet DPH, který je poměrný (podle bodu 3), do přiznání k DPH ve výši, jak je uveden na daňovém dokladu nebo se musí nejprve výpočtem pokrátit poměrem mimo daňové přiznání

(tzv. ručně)?

Např. 100 000 Kč základ daně, 21 000 Kč DPH, odhadnutý poměrný koeficient 50%

Pokud je nárok na odpočet daně uplatněn v poměrné výši podle § 75 ZDPH, uvede se do přiznání v poměrné výši.

(Zdroj - poučení k přiznání).

5.a

Je nutné nárok na odpočet daně podle bodu 3 (poměrný koeficient) upravovat na konci kalendářního roku nebo je nárok na odpočet z měsíce uplatnění nároku již definitivní?

Není definitivní – je nutné na konci kalendářního roku provést přepočet.

5.b

 

Upravuje se vždy?

Pokud je změna vypořádacího koeficientu více než 10 % bodů - § 75 odst. 4 ZDPH

5.c

Na kterém řádku v roce zařazení majetku do užívání se upravuje?

Řádek č. 45

6.a

Je nutné nárok podle bodu 3 upravovat i na konci dalšího kalendářního roku (dalších let)?  

Ano, je nutné sledovat více let.

 

 

6.b

Na kterém řádku v dalších letech se nárok na odpočet upravuje? 

Při změně o 10 % bodů upravujeme na řádku 60 o pětiny či desetiny nároku na odpočet podle počtu let úpravy (na řádku č. 60 už jen 4 nebo 9 let).

7.

V případě krátícího nároku na odpočet daně, se na kterém řádku přiznání k DPH a ve kterém sloupci, objeví nárok při pořízení (nemusí být ještě uvedeno do užívání) na odpočet k dlouhodobému majetku (základní sazba) používanému pro ekonomickou činnost zdanitelnou i ekonomickou činnost osvobozenou bez nároku na odpočet daně?

Řádek 40 nebo 41, nebo 43 nebo 44

Sloupec základ daně,

Sloupec v krácené výši

§ 76 ZDPH

8.a

 

Je nutné nárok na odpočet daně tzv. krácený podle bodu 7 upravovat na konci kalendářního roku nebo je definitivní?

 

Není definitivní – na konci kalendářního roku se vypočítá vypořádací koeficient. Pokud dojde ke změně nároku na odpočet vypořádacího koeficientu je nárok upraven v daňovém přiznání za poslední zdaňovací období kalendářního roku.

 

8.b

 

Upravuje se vždy?

 

Ano upravuje se vždy

8.c

Na kterém řádku se v prvním roce upravuje?

V prvním roce se uvádí na řádku č. 53

 

9.a

Je nutné krácený nárok na odpočet daně podle bodu 7 upravovat i na konci dalšího kalendářního roku (dalších kalendářních let)?

 

Ano, je nutné sledovat i v dalších letech

 

9.b

Na kterém řádku v dalších letech se nárok na odpočet upravuje? 

Při změně o 10 % bodů upravujeme na řádku 60 o pětiny či desetiny nároku na odpočet podle počtu let úpravy (na řádku č. 60 už jen 4 nebo 9 let).

10.a

Kde se uvádí hodnota dlouhodobého majetku při jeho zařazení?

 

Na ř. 47 se uvede údaj o základu daně a dani na vstupu u majetku pořízeného, nebo vytvořeného vlastní činností, a to najednou v daňovém přiznání za zdaňovací období, kdy byl převeden do užívání.

 

10.b

V jaké výši?

Pokud je nárok na odpočet daně uplatněn v poměrné výši podle § 75, uvede se zde také v poměrné výši.

Zdroj – poučení k přiznání

 

Pro podrobnější informace Vám doporučujeme Videoseminář s Ing. Bc. Lenkou Zábojovou a Ing. Pěvou Čoukovou – Dlouhodobý majetek – kdy a kam do přiznání k DPH?

Objednat si jej můžete zde:

http://www.ucetni-portal.cz/videoseminar-b-dlouhodoby-majetek-kdy-a-kam-do-priznani-k-dph-b-10-11-2015-34-V.html

 

 

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace