DESATERO o všem, co byste měli vědět o dovolené

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Autor Ing. Růžena Klímová

24.8.2015 14:30

Ing. Růžena Klímová
Zveřejňujeme Vám materiál paní Ing. Růženy Klímové, která připravila desatero, co byste měli vědět o dovolené. Máte - li nejasnosti v možnostech čerpání dovolené, doporučujeme nahlédnout do tohoto desatera.

PLATÍ pro rok 2015

1.

Víte, že dobu čerpání dovolené určuje vždy zaměstnavatel s výjimkou situace, kdy zaměstnankyně žádá o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na skončení mateřské dovolené nebo, kdy zaměstnanec žádá o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (srov. § 217 odst. 5 ZP)?

 

2.

Víte, že dovolenou musí zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené (tzv. plány dovolených)? (srov. § 217 odst. 1 ZP).

 

3.

Víte, že dovolená by měla být vyčerpána do konce roku, v němž na ni vzniklo právo, pokud v tom nebrání překážky v práci na straně zaměstnance neb naléhavé provozní důvody (srov. § 218 odst. 1 ZP)?

 

4.

Víte, že za dobu čerpání dovolené přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku odpovídajícího délce směny, která v důsledku dovolené odpadla (srov. § 222 odst. 1 ZP)?

 

5.

Víte, že u zaměstnanců, kteří mají pracovní dobu rozvrženou nerovnoměrně, je možné poskytovat za dobu dovolené náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny (srov. § 222 odst. 1 ZP)?

 

6.

Víte, že o nevyčerpanou dovolenou nemůže zaměstnanec nikdy přijít (srov. § 218 odst. 2 a odst. 4 ZP)?

 

7.

Víte, že dovolená se nekrátí v případě všech překážek na straně zaměstnance uvedených v nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (srov. § 216 odst. 2 ZP)?

 

8.

Víte, že dovolená se nekrátí z důvodu překážek na straně zaměstnavatele (srov. § 223 ZP)?

 

9.

Víte, že při neomluvené nepřítomnosti může zaměstnavatel krátit dovolenou za každý den absence až o 3 dny (srov. § 223 odst. 2 ZP)?

 

10.

Víte, že dovolenou lze po dohodě se zaměstnavatelem čerpat i po půldnech (srov. § 217 odst. 1 ZP)?

 

 

Pro podrobnější informace Vám doporučujeme Videoseminář s Ing. Růženou Klímovou a Ing. Pěvou Čoukovou – Vše co byste měli vědět o dovolené.


Objednat si jej můžete zde:

 

http://www.ucetni-portal.cz/videoseminar-b-vse-co-byste-meli-vedet-o-dovolene-b-24-V.html

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 4.0/5 (1 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace