2022-03 Developer a DPH

Pro zobrazení odpovědi si zakupte členství na Účetním Portálu.

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

22.3.2022 09:35

Ing. Mgr. Olga Hochmannová

Dotaz:

 

Dobrý den,

 

převzala jsem nyní účetnictví společnosti, developer, o které klient tvrdil, že nejsou plátcem DPH. Při bližším zkoumání jsem zjistila, že společnost vznikla odštěpením části jmění z rozdělované společnosti, v období 02/2019. Rozdělovaná společnost byla v té době plátcem DPH, takže dle mého názoru se nástupnická společnost měla stát plátcem DPH ode dne zápisu přeměny dle § 6b/2 ZDPH, neboť na nástupnickou společnost přešlo jmění z rozdělované společnosti. Společnost tedy v domnění, že není plátcem DPH, tak v průběhu let 2019 až 2021 prováděla výstavbu bytových domů, s tím, že vystupovala vůči třetím osobám jako osoba povinná k dani, neplátce. V roce 2021 došlo k realizaci projektu a vystavené bytové domy se začaly prodávat. Prodej byl také v režimu neplátce, což bylo špatně.

 

Můj dotaz spočívá v tom, že si potřebuji ujasnit svůj postup v dané případě. Jedná se mi především o zpětnou registraci a zpětné uplatnění nároku na odpočet z přijatých plnění.

1) Společnost se měla stát plátce DPH ode dne zápisu přeměny dle § 6b/2 ZDPH a je nutné udělat zpětnou registraci k DPH. S tím souvisí i povinnost podat za toto období všechna tvrzení.

2) Společnost prováděla výstavbu, za pomocí jiných dodavatelů. Od dodavatelů jsme obdrželi řádné daňové doklady s vyčísleným DPH, neboť dodavatelé se domnívali, že společnost není plátcem DPH. Pokud by bylo vše správně, společnost by byla řádně registrována jako plátce, probíhala by výstavba v režimu přenesené daňové povinnosti. To však nebylo.

 

Dotazy:

1) Mohu si nyní uplatnit nárok na odpočet z přijatých zdanitelných plnění, která jsem přijala za dobu výstavby (samozřejmě s respektováním 3 leté lhůty pro odpočet)? Zde mám trochu pochybnosti, jestli jsem něco nepřehlídla a uvažuji správně, že si mohu uplatnit nárok na odpočet z těchto plnění, i přes to, že, pokud by bylo postupováno správně, výstavba by probíhala v režimu přenesené daňové povinnosti.

 

2) Nehraje zde roli, že provedeme registraci zpětně? Dle mého by nemělo, neboť i zde se zase opírám o § 92a/5 ZDPH, který říká, že plátce, který nesplnil svou registrační povinnost ve stanovené lhůtě, nelze RPDP použít do dne nabytí právní moci rozhodnutí, kterým je registrován jako plátce.

 

3) Takže tímto se dostávám k tomu, že mohu uplatnit odpočet na základě § 72 ZDPH z přijatých zdanitelných plnění, které použiji pro uskutečňování svých ekonomický činností, což je pro následný prodej bytových domů, které jsou rovněž zdanitelným plněním. Žádám tedy o oficiální stanovisko či vyjádření, že tento postup je správný, případně nasměrování, jak správně v dané situaci postupovat.

Pro zobrazení odpovědi si zakupte členství na Účetním Portálu.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :