Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (PDF, 76 kB)

Autor Mgr. Zdeněk Schmied

19.11.2012 09:06

Mgr. Zdeněk Schmied
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou tradičním pracovněprávním institutem upraveným v § 74 až 77 ZP a vedle pracovního poměru doplňují základní pracovněprávní vztahy podle tohoto právního předpisu.
Článek je ukázkou z chystané publikace Průvodce mzdovou problematikou.

PLATÍ pro rok 2012

Význam dohod spočívá v jejich flexibilitě, tj. možnosti operativního zapojení zaměstnance k výkonu práce podle potřeb zaměstnavatele, v snadném navázání a také skončení těchto základních pracovněprávních vztahů a jejich relativně nízké nákladovosti. Na druhé straně však z hlediska zaměstnanců tyto pracovněprávní vztahy negarantují plnou pracovněprávní ochranu a stejné pracovní podmínky jako při výkonu práce v pracovním poměru (přímo ze zákona nevzniká automaticky právo například na dovolenou nebo na některé překážky v práci, stejně jako na cestovní náhrady nebo na odstupné).

 

1. Obecně (§ 74 ZP)

Zákoník práce s ohledem na odlišnou povahu dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a nižší míru ochrany zaměstnanců v těchto pracovněprávních vztazích stanoví v § 74 odst. 1, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru a že v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr není povinen rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu (§ 74 odst. 2 ZP). Právě tato skutečnost nejvýznamněji odlišuje tyto dohody od pracovního poměru a činí je flexibilními. Umožňuje zaměstnavateli po dobu trvání dohody přidělovat zaměstnanci práci tak, jak sám potřebuje (tedy i nárazově), aniž by mu dopředu garantoval rozvržení pracovní doby, nebo naopak ponechává na samotném zaměstnanci, aby si provedení sjednané práce nebo výkon činnosti organizoval (rozvrhl) sám podle vlastního uvážení. Zároveň ale nic nebrání, aby i na tyto dohody zaměstnavatel zaměstnancům pracovní dobu předem rozvrhl, a to rámcově nebo i detailně.

 

2. Společně k oběma dohodám (§ 75 až 77 ZP)

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr tvoří dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace