Dovolená v kostce + testovací otázky

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Dovolená v kostce + testovací otázky (PDF, 129.6 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

Sdílí Codexis 17.9.2019 15:50

Ing. Růžena Klímová
Přinášíme Vám článek od paní Renky Klímové věnovaný dovolené.
Článek je doplněn testovacími otázkami právě na téma dovolené. Testovací otázky jsou ukázkou z našich nových Daňových a účetních testů 2019.
Víte, v jaké výši náleží dovolená zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část?
Víte, z jakých důvodů a v jaké délce smí zaměstnavatel určit hromadné čerpání dovolené?
To a více se dozvíte v článku.

Petra

Mohlo by vás zajímat

PLATÍ pro rok 2019

Testovací otázky jsou ukázkou z našich nových Daňových a účetních testů 2019.


A. Teorie

1. Úvod

Dovolená patří mezi nejvýznamnější práva zaměstnanců vyplývající z pracovního poměru. Jedná se o překážku v práci s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku. Dovolená je výlučně v dispozici zaměstnance a zaměstnavatel nemá právo určovat, jak má zaměstnanec dovolenou trávit. Dovolenou určuje až na výjimku uvedenou v § 217 odst. 5 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dále jen „ZP“, (žádost zaměstnankyně o čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a žádost zaměstnance o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou) vždy zaměstnavatel. 
Nejobvyklejší je dovolená za kalendářní rok. Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část. Jestliže však pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku, přísluší zaměstnanci pouze poměrná část dovolené za kalendářní rok. 

...

B. Testovací otázky

1. Pro účely stanovení nároku na dovolenou se za odpracovanou dobu považuje též:

  1. doba dovolené, doba mateřské dovolené, doba překážek z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů, doba překážek v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, doba pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, doba náhradního volna za práci přesčas nebo za svátek,
  2. doba dovolené, doba mateřské dovolené, doba rodičovské dovolené,
  3. doba dovolené, doba mateřské dovolené, doba rodičovské dovolené muže v rozsahu, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, den svátku, kdy zaměstnanec nepracuje, avšak mu přísluší náhrada mzdy nebo poměrná část měsíční mzdy nebo platu za tento den, doba překážek v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, doba pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, doba náhradního volna za práci přesčas nebo za svátek, doba překážek v práci na straně zaměstnavatele s výjimkou překážky z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů, od 1. 2. 2018 též doba otcovské, od 1. 6. 2018 též doba ošetřování člena rodiny a dlouhodobé ošetřovné.

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace