DPH u dodání a nájmu nemovitých věcí

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • DPH u dodání a nájmu nemovitých věcí (PDF, 55.6 kB)

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

20.1.2014 09:52

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
Novelou zákona o DPH je od r. 2014 stanoveno zcela odlišné zdaňování dodání (převodu) a nájmu nemovitých věcí než bylo uplatňováno dosud. Ustanovení § 56 a 56a ZDPH však nejsou formulována zcela srozumitelně a nejsou příliš přehledná. K ustanovením § 56 a 56a vydalo GFŘ metodickou informaci čj. 58463/13/7001 a dále byl výklad k ustanovení § 56 a 56a ZDPH diskutován na Koordinačním výboru KDP za listopad 2013.
Zkusme shrnout to, co by měl plátce řešit při dodání pozemku, dodání stavby, dodání práva stavby a dodání jednotky v článku Ing. Olgy Hochmannové

PLATÍ pro rok 2014

Novelou zákona o DPH je od r. 2014 stanoveno zcela odlišné zdaňování dodání (převodu) a nájmu nemovitých věcí než bylo uplatňováno dosud.  Ustanovení § 56 a 56a ZDPH však nejsou formulována zcela srozumitelně a nejsou příliš přehledná. K ustanovením § 56 a 56a vydalo GFŘ metodickou informaci čj. 58463/13/7001 a dále byl výklad k ustanovení § 56 a 56a ZDPH diskutován na Koordinačním výboru KDP za listopad 2013.

 

Zkusme shrnout to, co by měl plátce řešit při

 

A Dodání pozemku

1. Je na pozemku zřízena stavba spojená se zemí pevným základem nebo inženýrská síť nebo je splněna podmínka 2.?

NE = převod může být osvobozený od daně (§ 56/2 ZDPH)

 

ANO = převod pozemku i stavby má jednotný režim, tj. může být osvobozený od daně po uplynutí 5/3 let od vydání prvního kolaudačního souhlasu nebo ode dne, kdy bylo započato první užívání stavby (co nastane dříve). Pokud se zdaňuje, platí princip nedělitelnosti pozemku a stavby, resp. plnění hlavního a vedlejšího = se stavbou pro sociální bydlení = snížená sazba daně, s jinou stavbou = základní sazba daně.

 

 

2. Může na pozemku být dle stavebního povolení nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby provedena stavba? (stavba však dosud není postavena)

NE, ani není splněna podmínka 1 = převod pozemku může být osvobozen od daně

 

ANO = převod pozemku podléhá dani, ve výkladu GFŘ je však uvedena sazba daně jen u dodání pozemků a práva stavby jen u staveb, které již existují. U dodání pozemku, na němž je postavena stavba pro sociální bydlení a u dodání práva stavby na již existující stavbu pro sociální bydlení, se uplatní v závislosti na době od první kolaudace osvobození od daně nebo snížená sazba daně, a to dokonce i v případě, kdyby stavba i pozemek byly dodávány samostatně (viz Informace GFŘ, odst. 4, str. 4). 

Pokud se dodání práva stavby týká již postavené stavby, k níž se právo vztahuje, je rozhodující režim stavby (sociální = snížená sazba, jiné než sociální = základní sazbě daně).

 

 

Definice pojmu „pozemek přiléhající ke stavbě“

Dle metodické informace GFŘ je nutno za pozemek...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :