Jeden má výnos, druhý nic a ten třetí, ten má peníze 1. část

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Jeden má výnos, druhý nic a ten třetí, ten má peníze 1. část (PDF, 100.5 kB)

Autor Ing. Petr Vácha 

31.5.2017 15:25

Ing. Petr Vácha
Výnosy jsou účetním termínem, který je pro správně vedené účetnictví velmi podstatný. V nesprávném uznání výnosů (dříve, později, v chybné výši) nacházím v praxi mnoho chyb a omylů.
Bohužel výnosy nemáme v českých předpisech nikde definovány. Stejně jako nemáme definovány termíny - náklady, aktiva, pasiva. Jediné, co nám obvykle pomůže je “nakouknutí do IFRS” nebo naše zkušenosti.

PLATÍ pro rok 2017

V tyto dny se obecně ví, že absence důležitých termínů v české účetní legislativě je nedostatek. V novelizovaném zákoně o účetnictví zcela určitě termíny budou. Co však není jasné, odkdy novelizovaný zákon bude platit? Možná 2020, možná dříve, možná později. Ale co do té doby?
Na pomoc Vám předkládáme článek ing. Petra Váchy k výnosům, který napsal pro časopis Auditor v roce 2013.
Článek je stále do puntíku platný… Velmi děkuji kolegovi Petrovi, který vede Výbor pro účetní výkaznictví na KAČR, jehož jsem stálým hostem, za možnost tento článek na našem Účetním Portále zveřejnit. Velmi se mi líbíl a věřím, že rozšíří obzory i Vám. Jsem si jistá že o uznání výnosů ještě hodně uslyšíme.

P.


K napsání tohoto článku mne inspirovala má kolegyně poté, co jsem na jedné z konferencí dokončil svou přednášku o rozdílech mezi českým účetnictvím a IFRS. Ve své přednášce jsem tenkrát prošel řadu rozdílů mezi IFRS a českými účetními předpisy (pro podnikatele, přičemž i další text v tomto článku se věnuje účetnictví pro podnikatele), od těch obligátních typu leasing až k těm komplikovanějším, jako jsou platby akciemi. Když jsem se dostal k výnosům, řekl jsem něco ve smyslu, že ač to na první pohled nevypadá, jde o oblast s patrně největším počtem rozdílů, a kdybychom je měli všechny projít, strávili bychom tím další den.

Až teprve, když mi kolegyně řekla, že tohle by byl perfektní námět na článek, došlo mi to. Ne nadarmo se říká, že člověk pro stromy nevidí les. Já jsem mezi těmi stromy řadu let chodil a ten les jsem opravdu neviděl. Až když jsem si po tomhle námětu začal promýšlet a zpětně uvědomovat veškeré problémy, které jsem na poli výnosů u svých klientů, na Komoře auditorů i jinde v posledních letech řešil, uvědomil jsem si, že nikoliv opravné položky u cizoměnových pohledávek, nikoliv dotace (se vší úctou k oběma, jde bezesporu o důležité problémy a vzal jsem si je do úst pouze jako příklad), ale výnosy jsou v současnosti největší šedou zónou českého účetnictví.

V následujícím textu se pokusím zaměřit na největší problémy spojené s výnosy a nastínit, proč je tato oblast, která byla podle mne řadu let pokládána za neměnnou a jasnou, tak nejasná a problematická.

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace