Koncepční změna dovolené s příklady – 4. část – Srovnání dosavadní a nové právní úpravy

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

 • Koncepční změna dovolené s příklady – 4. část – Srovnání dosavadní a nové právní úpravy (PDF, 337.6 kB)

Autor JUDr. Michael Košnar 

27.10.2020 17:16

JUDr. Michael Košnar
Srovnání je srovnání. Mnohdy čtete a čtete, a přesto si neumíte představit, jak se vlastně změnilo. Osobně mám velmi ráda, když se „staré“ a „nové“ dá vedle sebe… Jaká máme srovnání v právu na dovolenou:
- Částečný úvazek, stejně dlouhé směny
- Poměrná část dovolené za kalendářní rok
- Právo na dovolenou u zaměstnance pracujícího 1 den v týdnu
- Překážky a právo na dovolenou
- Čerpání dovolené v různě dlouhých směnách
Opět doporučuji vzít kalkulačku a papír… propočítat, pochopit. Co pochopíte, si většinou zapamatujete.
Krásné dny pro Vás…

Pěva

PLATNÉ od 01.01.2021

Seriál „Koncepční změna dovolené s příklady“ od JUDr. Michaela Košnara zahrnuje tyto články:

Zákon č. 285/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony, přináší pro zaměstnance a zaměstnavatele k 30. 7. 2020 a k 1. 1. 2021 řadu podstatných změn, které již byly ve stručnosti představeny v úvodním článku. Jedním ze stěžejních bodů této novely je koncepční změna dovolené nabývající účinnost k 1. 1. 2021. Obecná právní úprava dovolené je obsažena v zákoníku práce, tj. zejména v § 211  223 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“).

V předchozích dílech tohoto seriálu byly podrobně představeny jednotlivé změny v právní úpravě dovolené účinné od 1. 1. 2021. Na následujících srovnávacích příkladech pak budou některé z těchto koncepčních změn v přístupu k dovolené mezi dosavadní a novou úpravou dovolené názorně ukázány.

Obecně lze konstatovat, že u zaměstnanců pravidelně pracujících po celý kalendářní rok ve stejně dlouhých směnách (ať už mají stanovenou či kratší týdenní pracovní dobu) nová úprava dovolené zásadní změny z hlediska velikosti jejich práva na dovolenou mnohdy nepřinese. Právo na dovolenou bude v řadě případů co do velikosti stejné, jen bude nově vyjádřeno jako určitý počet hodin dovolené (nikoliv dní dovolené) a rovněž bude čerpáno v hodinových jednotkách, kdy za každý pracovní den čerpání dovolené, se zaměstnanci z celkového práva na dovolenou odečte počet hodin dovolené odpovídající délce směny, kterou měl rozvrženou na tento den.


Příklad č. 1 – Právo na dovolenou při „částečném úvazku“, stejně dlouhé směny

Zaměstnanec s kratší týdenní pracovní dobou (dále jen „TPD“) v délce 20 hodin týdně a výměrou dovolené v délce 5 týdnů pracuje pravidelně od pondělí do pátku v čtyřhodinových směnách. Pracovní poměr zaměstnance trval po celý kalendářní rok. Zaměstnanec pro překážky v práci nezameškal žádnou směnu.

Právní úprava účinná do 31. 12. 2020

Nová právní úprava účinná od 1. 1. 2021

Zaměstnanec v kalendářním roce odpracoval alespoň 60 pracovních dní (směn) a jeho pracovní poměr trval po celý kalendářní rok, vznikne mu tedy právo na dovolenou za kalendářní rok. Poněvadž na běžný pracovní týden zaměstnance v průměru připadá celkem 5 pracovních dní (5 čtyřhodinových směn), vznikne mu právo na dovolenou za kalendářní rok v délce 25 dní dovolené

[5 (výměra dovolené) × 5 (počet pracovních dní v týdnu) = 25].

Pokud bude zaměstnanec těchto 25 dní dovolené čerpat ve dnech, kdy má rozvrženy čtyřhodinové směny, bude reálně čerpat dovolenou v rozsahu 100 hodin (namísto výkonu práce) a obdrží z titulu čerpání dovolené náhradu mzdy za 100 hodin (25 × 4 = 100).

Zaměstnanec celkem v kalendářním roce odpracoval 1044 hodin [celkem 261 čtyřhodinových směn, přičemž doba zameškaná např. z důvodu čerpání dovolené nebo nepracuje-li zaměstnanec proto, že na jeho směnu připadl svátek (pozn: „placený svátek“), se stejně jako dosud považuje pro účely dovolené za odpracovanou dobu – viz § 348 odst. 1 ZP]. Zaměstnanec tedy v kalendářním roce odpracoval 52 celých násobků své kratší TPD (1044/20 = 52,2). Pozor, k odpracovaným 4 hodinám navíc (0,2 násobek TPD) se při výpočtu dovolené nepřihlédne, neboť se nejedná o odpracovanou celou TPD. Poněvadž současně pracovní poměr zaměstnance trval po celý kalendářní rok, zaměstnanci vznikne právo na dovolenou za kalendářní rok v délce 100 hodin dovolené [TPD zaměstnance (20) × výměra dovolené (5) = 100].

Univerzální vzorec výpočtu (viz 1. část seriálu):

(počet celých odpracovaných TPD/52) × TPD × výměra dovolené = počet hodin dovolené, tj.  52/52 × 20 × 5 = 100

Bude-li zaměstnanec čerpat dovolenou vždy ve dnech, kdy má rozvrženy čtyřhodinové směny, vzniklo mu tak v podstatě právo na 25 dní dovolené (100 hodin dovolené/4 = 25). Vyčerpá-li zaměstnanec celou tuto dovolenou v délce 100 hodin, obdrží z titulu čerpání dovolené náhradu mzdy za 100 hodin.

 V tomto příkladu je tedy zaměstnancovo právo na dovolenou podle dosavadní i nové úpravy co do velikosti v podstatě shodné, jen je vyjádřeno jako odpovídající počet hodin dovolené. To platí i v případě, že zaměstnanec pracuje z důvodu „částečného úvazku“ menší počet dní (směn) v týdnu. Například pokud by zadání v tomto příkladu zůstalo stejné, a to pouze s tím rozdílem, že zaměstnanec má pravidelně rozvrženy 2 desetihodinové směny týdně, tomuto zaměstnanci by podle dosavadní úpravy vzniklo právo na 10 dní dovolené [5 (výměra dovolené) × 2 (počet pracovních dní v týdnu) = 10] a podle nové úpravy by mu vzniklo právo na 100 hodin dovolené [TPD zaměstnance (20) × výměra dovolené (5) = 100], což v případě čerpání dovolené v desetihodinových směnách činí v podstatě 10 dní dovolené. Právo na dovolenou je tedy i v tomto případě co do velikosti shodné, pouze je jinak vyjádřeno. Z výše uvedeného je dále zřejmé, že podle dosavadní úpravy měl průměrně menší počet pracovních dní v týdnu vliv na celkový počet dní dovolené, který pak byl logicky nižší, zatímco podle nové úpravy to výsledný počet hodin dovolené již neovlivní, neboť určující je délka TPD.

 Pozor

Velké změny však nová úprava přinese pro zaměstnance pracující pouze 1 den v týdnu, vůči kterým byla dosavadní úprava velice tvrdá, ba dokonce nespravedlivá (viz příklad č. 3 níže).

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?


 A VÍTE, ŽE NA ÚČETNÍM PORTÁLU JE PRO VÁS ÚPLNĚ NOVÝ BALÍČEK?

Dárek na balíček je poloviční sleva do 31. 10. 2020.

3. BALÍČEK ONLINE SEMINÁŘŮ – MZDOVÝ

 1. Odměňování – Odměňování aktuálně od 1. 1. 2021, zrušení superhrubé mzdy, úprava dovolené po novele zákoníku práce – Ing. Olga Krchovová (9.10. 2020 – již proběhlo)
 2. Nemocenské pojištění, parametrické změny, aktuální informace – Ing. Olga Krchovová (pátek 30. 10. 2020)
 3. Novela zákoníku práce – JUDr. Jaroslav Stránský, Ph.D. (úterý 3. 11. 2020)
 4. Srážky ze mzdy, exekuce, osobní bankrot – Ing. Růžena Klímová (sobota 7. 11. 2020 od 8:00 do13:00)
 5. Daňové novinky pro závislou činnost ke dni konání 2020–2021– Ing. Milan Lošťák (středa 18. 11. 2020)
 6. Kurzarbeit, návaznost na Antivirové programy, změny ve zdravotním pojištění – Ing. Olga Krchovová 
  (sobota 21. 11. 2020) 
  POZOR – ZMĚNA TERMÍNU– NENÍ LEGISLATIVNĚ PŘIPRAVENO– ČEKÁME

 DLOUHODOBÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM O ROZSAHU 88 VYUČOVACÍCH HODIN...

ONLINE MZDOVÝ SPECIALISTA 2020

Máte chuť si zopakovat mzdy důkladně Vy nebo Váš zaměstnanec?

Objednáte zde: mzdovy-specialista.cz

Kniha Průvodce mzdovou problematikou je samozřejmě v ceně ve formě e-booku.


 A VÍTE, ŽE VYDÁVÁME KNIHU KE MZDÁM?

Průvodce mzdovou problematikou 2020 – 8. vydání.

Chcete knihu fyzicky? Poslední kousky ještě máme. Bude jedna Vaše?


Jsme také nejen Účetní Portál, ale také Mzdový Portál…

Víte to?

Krásné dny…

Pěva

Kdo jsem?

Pěva Čouková, zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR

Více o mně:

www.pevacoukova.cz

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :