Kontrolní hlášení - strašák pro účetní a daňové poradce?

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Kontrolní hlášení - strašák pro účetní a daňové poradce? (PDF, 382.7 kB)

Autor Ing. Tomáš Hajdušek

9.10.2015 10:00

Ing. Tomáš Hajdušek
Od 1. ledna 2016 byla všem plátcům daně z přidané hodnoty uzákoněna nová povinnost – podávat tzv. kontrolní hlášení. Příslušná novela zákona o dani z přidané hodnoty je platná a účinnosti nabude právě s prvním dnem roku 2016. Přináší nejen nové povinnosti, ale zejména obsahuje velmi přísné a nemilosrdné sankce. Je tedy nejvyšší čas se s kontrolním hlášením seznámit.

PLATÍ pro rok 2015

Od 1. ledna 2016 byla všem plátcům daně z přidané hodnoty uzákoněna nová povinnost – podávat tzv. kontrolní hlášení. Příslušná novela zákona o dani z přidané hodnoty[1]je platná a účinnosti nabude právě s prvním dnem roku 2016. Přináší nejen nové povinnosti, ale zejména obsahuje velmi přísné a nemilosrdné sankce. Je tedy nejvyšší čas se s kontrolním hlášením seznámit.


1.    Co je kontrolní hlášení a důvody jeho zavedení

Kontrolní hlášení je zcela nové hlášení, které bude každý (aktivní) plátce daně z přidané hodnoty zasílat na finanční úřad. Kontrolní hlášení, byť je z hlediska daňového řádu chápáno jako tzv. daňové tvrzení[2], nenahrazuje daňové přiznání. Obsahuje ale v sobě údaje ze stávajícího výpisu z evidence režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku, který se tak po novu nebude muset podávat.

Důvodem zavedení kontrolního hlášení je podle důvodové zprávy snaha zamezit a především předejít daňovým podvodům, páchaným za pomoci fiktivních faktur či řetězových obchodů: „Mechanismus systému kontrolních hlášení vychází z toho, že plátci vykazují v dané struktuře údaje o (z hlediska správy daně) zásadních plněních, tyto správce daně navzájem porovnává a spojuje formou „párování“ jednotlivých kontrolních hlášení. V okamžiku vyměřování daňových přiznání tak správce daně disponuje údaji, které by jinak získával převážně...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace