Místní poplatek z ubytovací kapacity a jeho úprava v roce 2019*

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Místní poplatek z ubytovací kapacity a jeho úprava v roce 2019 (PDF, 127.5 kB)

Autor Mgr. Václav Těžký , JUDr. Michal Jantoš

16.10.2019 19:28

Mgr. Václav Těžký JUDr. Michal Jantoš
Pro vybrané účetní jednotky přinášíme další článek týkající se místních poplatků od autorů pana Václava Těžkého a pana Michala Jantoše. Tento díl se věnuje místnímu poplatku z ubytovací kapacity a jeho úpravě v roce 2019.
Tento místní poplatek z ubytovací kapacity představuje druhý z turistických poplatků, ze kterých může obec získat finanční prostředky z turistického ruchu v obci. Výhodou tohoto poplatku je, že je možné jej zavést v zásadě v kterékoliv obci. Nevýhodou je, že mu podléhá pouze ubytování ve stanovených objektech. Navrhuje se, že uvedený poplatek bude od roku 2020 zrušen a nahrazen poplatkem z pobytu.
V článku se věnujeme jak základním prvkům tohoto místního poplatku, tak praktickým poznámkám, obecně závazné vyhlášce a chystané novelizaci.
Více se dozvíte v článku.

Petra

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

PLATÍ pro rok 2019

1. Úvod

Místní poplatek z ubytovací kapacity je upraven v § 7 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“). Jedná se o druhý z tzv. turistických poplatků, které jsou v roce 2019 stále upraveny v zákoně o místních poplatcích. Místní poplatek z ubytovací kapacity má zejména fiskální funkci. Jeho účelem je zajistit rozpočtové příjmy obce, které by obci měly kompenzovat náklady, které jsou spojeny s turistickým ruchem v dané obci. Ačkoliv se od roku 2020 navrhuje zrušení daného poplatku, je vhodné se s ním blíže seznámit, protože ještě po jeho zrušení bude po určitou dobu v zásadě „živým poplatkem“. Správci poplatku totiž budou muset řádně vybrat, a příp. též vyměřit poplatky za rok 2019.

2. Poplatník

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace