Místní poplatek za užívání veřejného prostranství a jeho úprava v roce 2019*

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

 • Místní poplatek za užívání veřejného prostranství a jeho úprava v roce 2019 (PDF, 137.2 kB)

Autor Mgr. Václav Těžký , JUDr. Michal Jantoš

14.8.2019 15:40

Mgr. Václav Těžký JUDr. Michal Jantoš
Pro vybrané účetní jednotky přinášíme další článek týkající se místních poplatků od autorů pana Václava Těžkého a pana Michala Jantoše. Tento díl se věnuje místnímu poplatku za užívání veřejného prostranství a jeho úpravě v roce 2019.
Místní poplatek za užívání veřejného prostranství je jediný z místních poplatků upravených v zákoně o místních poplatcích, jenž umožňuje obcím nejširší variabilitu nastavení. V článku se věnujeme jak základním prvkům tohoto místního poplatku, tak doporučením správcům poplatku tam, kde v praxi vznikají potíže, které znemožňují správci poplatku řádně odůvodnit platební výměr tam, kde není poplatková povinnost splněna včas nebo ve správné výši.

Petra

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

PLATÍ pro rok 2019

1. Úvod

Místní poplatek za užívání veřejného prostranství je jediný z místních poplatků upravených v zákoně č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), jenž umožňuje obcím nejširší variabilitu nastavení na místní podmínky, pokud jde o stanovení způsobu zvláštního užívání veřejného prostranství, sazeb a  rozsahu zpoplatnění. Oproti jiným místním poplatkům (např. místnímu poplatku ze psů) se však jedná o mnohem „mladší“ místní poplatek, neboť kořeny zpoplatnění užívání veřejného prostranství u nás sahají teprve do šedesátých let dvacátého století. V následujícím článku budeme kromě základních prvků tohoto místního poplatku (ve vztahu k právní úpravě v  roce 2019) věnovat pozornost doporučením správcům poplatku tam, kde v praxi vznikají potíže, které znemožňují správci poplatku řádně odůvodnit platební výměr tam, kde není poplatková povinnost splněna včas nebo ve správné výši.

2. Poplatník místního poplatku za užívání veřejného prostranství

Poplatníkem místního poplatku za užívání veřejného prostranství je podle § 4 odst. 2 zákona o místních poplatcích fyzická nebo právnická osoba, která užívá veřejné prostranství způsobem uvedeným v § 4 odst. 1 zákona o místních poplatcích. V tomto odkazovaném odstavci jsou taxativním výčtem vymezeny způsoby užívání veřejného prostranství, které podléhají zpoplatnění místním poplatkem za užívání veřejného prostranství (k jejich vymezení srov. text níže). Vzhledem k tomu, že užívat veřejné prostranství v obci mohou jak osoby, které mají trvalý pobyt nebo sídlo v této obci, tak osoby mající trvalý pobyt nebo sídlo mimo tuto obec, neváže zákon o místních poplatcích logicky definici osoby poplatníka na trvalý pobyt nebo sídlo těchto osob na území dané obce nebo na území České republiky.

...


Z oblasti problematiky místních poplatků již vyšlo:

 • Místní poplatek ze psů a jeho úprava v roce 2019 (stará forma)
 • Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů v roce 2019 (nová forma)
 • Místní poplatek za lázeňský a rekreační pobyt a jeho úprava v roce 2019 (stará forma)
 • Místní poplatek za užívání veřejného prostranství (stará forma)

Můžete se těšit na následující články:

 • Místní poplatek ze vstupného (nová forma)
 • Místní poplatek z ubytovací kapacity (nová forma)
 • Místní poplatek za povolení vjezdu do vybraných částí měst (nová forma)
 • Místní poplatek za zhodnocení stavebního pozemku připojením vodovodu nebo kanalizace (nová forma)
 • Místní poplatek ze psů a jeho úprava v roce 2019 (nová forma)
 • Místní poplatek za lázeňský a rekreační pobyt (nová forma)
 • Místní poplatek za užívání veřejného prostranství (nová forma)

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace
1