Náhrada za použití osobního silničního motorového vozidla

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Náhrada za použití osobního silničního motorového vozidla (PDF, 82.6 kB)

Autor JUDr. Marie Salačová

4.4.2013 08:04

JUDr.  Marie Salačová
Zákoník práce v § 157 odstavci 2 umožňuje zaměstnavatelům určit svým zaměstnancům při vysílání na pracovní cesty jako způsob dopravy jednak osobní silniční motorové vozidlo za náhradu jízdného. V jaké výši se pokytuje náhrada za použití osobního motorového vozidla při pracovní cestě se dozvíte v článku JUDr. Marie Salačové.

PLATÍ pro rok 2013

Zákoník práce v § 157 odstavci 2 umožňuje zaměstnavatelům určit svým zaměstnancům při vysílání na pracovní cesty jako způsob dopravy jednak osobní silniční motorové vozidlo za náhradu jízdného ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek dálkové dopravy nebo jeden veřejný hromadný dopravní prostředek dálkové přepravy za náhradu jízdného ve výši odpovídající ceně jízdného za určený jiný hromadný dopravní prostředek dálkové přepravy. Oba dopravní prostředky musí být vždy přesně určeny na cestovním příkazu na jeho první straně v řádku „určený dopravní prostředek“.

 

Základní náhrada za použití osobního motorového vozidla

Odstavce 3, 4 a 5 § 157 ZP upravují poskytování náhrady za použití osobního silničního motorového vozidla, která se, jako v minulosti, i nadále poskytuje za každý 1 km jízdy na pracovní cestě a skládá se ze dvou částí – sazby základní náhrady a náhrady za spotřebovanou pohonnou hmotu. V odstavci 4 a 5 je upravena sazba základní náhrady, a to pro podnikatelskou sféru, protože je stanovena pouze v dolním limitu a zaměstnavatel v podnikatelské sféře může tuto náhradu libovolně navyšovat (což si nemůže dovolit zaměstnavatel v rozpočtové sféře) – pro kalendářní rok 2013 je tato sazba stanovena vyhláškou MPSV č. 472/2012 Sb. následovně:

 

Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nejméně u

a) jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč,

b) osobních silničních motorových vozidel 3,60 Kč,

c) nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů 7,20 Kč (tj. dvojnásobek sazby podle písm. b)).

Tato sazba základní náhrady se každoročně mění v závislosti na vývoji cen prováděcím právním předpisem (MPSV) vydávaným podle § 189 ZP.

 

Pokud zaměstnavatel v podnikatelské sféře skutečně svým zaměstnancům sazbu základní náhrady zvýší, pak...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace