Nové metodické informace GFŘ

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze se prosím ZDARMA zaregistrujte. Registrací zdarma získáte mnoho výhod, které Vám pomohou se vzdělávat.

Vlastní

 • Nové metodické informace GFŘ (PDF, 404.3 kB)

Autor Ing. Mgr. Olga Hochmannová 

13.1.2021 21:59

Ing. Mgr. Olga Hochmannová
V prosinci 2020 vydalo GFŘ dvě metodické informace k DPH – Informaci GFŘ k uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021 a Informaci k dopadům vystoupení Spojeného království z EU v oblasti DPH od 1. 1. 2021. V následujícím článku Vás ve stručnosti s jejich obsahem seznámí paní Olga Hochmannová.

Jana

PLATNÉ od 01.01.2021

1. Informace GFŘ k uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021

Informace GFŘ k uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021 (dále jen „metodická informace“) reaguje na změnu § 56a odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, (dále jen „ZDPH“), podle něhož již není možné od 1. 1. 2021 u nájmu vyjmenovaných nemovitých věcí uplatňovat daň. Metodická informace upozorňuje na tuto změnu s tím, že se týká nemovitých věcí, jejichž součástí jsou plně nebo převážně prostory určené pro trvalé bydlení. Určení stavby pro bydlení má vycházet ze zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ze zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí, z vyhlášky č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí, a dalších předpisů vyjmenovaných v uvedené metodické informaci. Informace však neobsahuje výklad těchto souvisejících předpisů.

Patrně největší nejistotu ve výčtu nemovitých věcí, u nichž nebude již možné uplatnit při pronájmu daň, vyvolalo zařazení stavby bytového domu, přesněji stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy tvořeno obytným prostorem. Metodická informace potvrzuje, že pokud bude v bytovém domě obytný prostor tvořit 50–59 % podlahové plochy, nebrání nové ustanovení § 56a odst. 3 písm. d) ZDPH jeho zdaňování při pronájmu; pronájem takového bytového domu je tedy možné i nadále zdaňovat. 

Dále metodická informace upozorňuje na povinnost provést úpravu odpočtu daně podle § 78 ZDPH, pokud byl u nemovité věci uplatněn odpočet daně a pronájem bude od r. 2021 poskytován bez daně.

Informaci je možné nalézt na Účetním Portálu ZDE nebo na stránkách Finanční správy – Informace GFŘ k uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021 | Informace, stanoviska a sdělení | Daň z přidané hodnoty | Finanční správa.

2. Informace k dopadům vystoupení Spojeného království z EU v oblasti DPH od 1. 1. 2021

Na Spojené království se od 1. 1. 2021 již nepoužijí právní předpisy EU v oblasti DPH, Spojené království nebude součástí vnitřního trhu či celní unie EU. Avšak pravidla pro obchodování se zbožím platná v EU budou na základě dohody o vystoupení platná pro Severní Irsko. DIČ pro účely DPH pro Severní Irsko bude mít tvar „XI“. Transakce se zbožím mezi členskými státy a Severním Irskem tak budou mít charakter plnění uvnitř EU. Avšak dohoda o Irsku se nevztahuje na poskytování služeb, pro účely poskytování služeb bude tedy Severní Irsko považováno za třetí zemi. Při poskytování služeb v rámci EU i do nebo ze třetích zemí je však rozhodující, kde je místo plnění a které osobě vzniká povinnost přiznat daň.

Na základě dohody o vystoupení bude dodání zboží do Spojeného království, pokud jeho přeprava započala před 31. 12. 2020, považováno ještě za plnění uvnitř EU, nikoli za vývoz zboží. Celní orgány však mohou požadovat přepravní doklady, které potvrzují začátek přepravy.

Informaci je možné nalézt na Účetním Portálu ZDE nebo na stránkách Finanční správy – Informace k dopadům vystoupení Spojeného království z EU v oblasti DPH (BREXIT) od 1. 1. 2021 | Informace, stanoviska a sdělení | Daň z přidané hodnoty | Finanční správa.


JAK JSTE NA TOM S DANÍ Z PŘIDANÉ HODNOTY?

 PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Připravili jsme program DPH SPECIALISTA 2021 ONLINE, 12 dnů vzdělávání. Je to NOVINKA NA PŘÁNÍ kolegů.

Chcete program sledovat na živo a mít možnost pokládat otázky? Pojďte do akce!

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ČLÁNKY K PROBLEMATICE DPH 

Doporučuji pro články balíček SILVER… informace o členství zde.

Získáte tyto články k problematice DPH k 1. 1. 2021 a mnoho dalších článků:

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VÍC A MILUJÍ WEBINÁŘE

Pokud půjdete do balíčku GOLD (informace o členství zde), tak na Vás čekají:

  A KDO CHCE VÍCE KE STUDIU, MŮŽETE SI POŘÍDIT TYTO ONLINE SEMINÁŘE (CELKEM 5 KS)

Ing. Mgr. Olga Hochmannová:

  PRO TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ KNIHY

Připravujeme knihu k DPH pro rok 2021 – zatím se můžete těšit.

Hlavním autorem bude ing. Olga Hochmannová, dále bude spolupracovat pan Marek Reinoha a možná ještě někdo. Nechte se překvapit – sledujte náš e-shop.

  A JEŠTĚ NĚCO NAVÍC?

Víte, že jako členové od balíčku GOLD máte k dispozici na Účetním Portále konsolidovanou verzi směrnice, nařízení i vysvětlivky?

Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

Kupte si balíček SILVER a přejděte bez doplatku do balíčku GOLDAnebo se do toho vrhněte naplno a pojďte přímo do balíčku GOLDPro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…

Pěva

Kdo jsem?

Pěva Čouková, zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu
majitelka daňové a účetní kanceláře Oswald a.s.
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23, zkušební komisařka KDP ČR

Více o mně:

www.pevacoukova.cz

Mohlo by vás zajímat

Články

Webináře

Předpisy EU

Knihy

  Online programy

  Online semináře

  čekejte prosím ...
  Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

  Komentáře

  Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

  OSS, IOSS

  Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

  Přihlášení

  Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

  E-mail :
  Heslo :

  Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

  Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

  Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
  NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

  Jméno a příjmení :
  E-mail :
  Text :