Novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1.1.2015, díl první – daň z příjmů fyzických osob

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1.1.2015, díl první – daň z příjmů fyzických osob (PDF, 85.4 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

19.1.2015 12:38

Ing. Ivana Pilařová
Zákon o daních z příjmů je novelizován s účinností od 1. 1. 2015 zákonem č. 267/2014 Sb. – zákon, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony a také zákonem č. 247/2014 Sb. - o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů. První ze jmenovaných novel je poměrně rozsáhlá a týká se kromě daně z příjmů dalších 17 předpisů s řadou ustanovení, které je možné uplatnit i zpětně pro zdaňovací období roku 2014. V souvislosti s novelou zákona o daních z příjmů je novelizován také zákon o rezervách, daňový řád a částečně zrušen zákon č. 458/2011 Sb. o jednom inkasním místě.
První část věnujeme změnám, které nastanou v dani z příjmů fyzických osob, druhá část se bude komentovat změny v dani z příjmů právnických osob a také společná ustanovení zákona a změny zákona o rezervách.

PLATÍ pro rok 2015

1. ÚVOD

Zákon o daních z příjmů je novelizován s účinností od 1. 1. 2015 zákonem č. 267/2014 Sb. – zákon, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony a také zákonem č. 247/2014 Sb. - o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů. První ze jmenovaných novel je poměrně rozsáhlá a týká se kromě daně z příjmů dalších 17 předpisů s řadou ustanovení, které je možné uplatnit i zpětně pro zdaňovací období roku 2014. V souvislosti s novelou zákona o daních z příjmů je novelizován také zákon o rezervách, daňový řád a částečně zrušen zákon č. 458/2011 Sb. o jednom inkasním místě.

První část věnujeme změnám, které nastanou v dani z příjmů fyzických osob, druhá část se bude komentovat změny v dani z příjmů právnických osob a také společná ustanovení zákona a změny zákona o rezervách.   

 

2. DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB

2.1.  Přesun majetkového prospěchu do příjmů od daně osvobozených

Z důvodu zavedení oznámení o osvobozených příjmech (§ 38v ZDP) jsou všechny tři typy majetkového prospěchu, které byly dříve vyčleněny mimo předmět daně, zařazeny § 4a  písm. m) ZDP, tj. mezi osvobozené příjmy. Majetkový prospěch vzniklý fyzické osobě jako vydlužiteli při bezúročné zápůjčce, vypůjčiteli při výpůjčce a výprosníkovi při...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :