Novela zákona o DPH 2019 – 2. část

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Novela zákona o DPH 2019 – 2. část (PDF, 111.4 kB)

Autor Ing. Bc. Jaroslav Šobáň

11.6.2019 15:50

Ing. Bc. Jaroslav Šobáň
Přinášíme Vám 2. část seriálu k novele zákona o DPH 2019. Autorem seriálu je pan Jaroslav Šobáň.
V dnešní druhé části se věnujeme změnám, které se týkají vystavování daňových dokladů a související problematiky.
Článek je doplněn o příklady na výpočet daně a zaokrouhlování.
Víte, že pokud plátce uskuteční v rámci jednoho kalendářního měsíce více samostatných zdanitelných plnění pro stejnou osobu, může vystavit souhrnný daňový doklad?
Víte, že již není rozdíl mezi výpočtem DPH shora a zdola?
Více se dozvíte v článku.

Petra

Mohlo by vás zajímat

PLATNÉ od 01.04.2019

1. Úvod

Přinášíme Vám pokračování článku zabývající se změnami v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH), které přinesly novely zákona přijaté v letošním roce. Jejich přehled jsme shrnuli v minulém díle. Nyní se budeme věnovat změnám týkajících se vystavování daňových dokladů a související problematiky.

 

2. Vystavování daňových dokladů v rámci režimu jednotného správního místa

První věcnou změnou je zjednodušení vystavování daňových dokladů v rámci zvláštního režimu jednotného správního místa. Na úvod lze připomenout, že režimu jednotného správního místa podléhá poskytování služeb pro osoby nepovinné z jiného členského státu, u kterých se místo plnění stanoví podle místa příjemce služby dle § 10i ZDPH. Jedná se o elektronicky poskytovanou službu nebo o telekomunikační službu či službu rozhlasového a televizního vysílání poskytnuté pro osobu nepovinnou k dani z jiného členského státu. Nově při vystavování dokladů za tyto služby v rámci zvláštního režimu jednotného správního místa platí dle § 27 odst. 3 ZDPH, že se osoba, která vystavuje daňový doklad, řídí pravidly platnými ve státu, kde je k tomuto režimu registrována.

Jinými slovy plátce, který je registrován v České Republice v rámci tohoto zvláštního režimu, bude při vystavování dokladů používat pravidla stanovená českým zákonem o DPH. Dříve bylo nutné dodržovat pravidla pro vystavování daňových dokladů platná ve státech spotřeby těchto služeb, což přinášelo komplikace zejména drobnějším plátcům daně.

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace