Osvobození od daně z nemovitých věcí ve zdaňovacím období r. 2014 1. část - osvobození od daně z pozemků bez povinnosti uplatnění nároku v daňovém přiznání

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Osvobození DZNV - 1. část - osvobození daně z pozemků bez uplatnění nároku v DP (PDF, 116.2 kB)

Autor Ing. Jana Procházková 

26.6.2014 07:08

Ing. Jana Procházková
Pro správné přiznání a vypočtení daně z nemovitých věcí je důležitá znalost jednotlivých osvobození, která v aktuálním zdaňovacím období dopadají na předmět daně. V tomto článku se Ing. Jana Procházková zaměří na stručný výklad osvobození od daně z pozemků, která jsou aktuální v r. 2014, a to konkrétně na ta osvobození, u kterých je nárok přiznáván bez povinnosti uplatnění poplatníkem v daňovém přiznání.

PLATÍ pro rok 2014

Pro správné přiznání a vypočtení daně z nemovitých věcí je důležitá znalost jednotlivých osvobození, která v aktuálním zdaňovacím období dopadají na předmět daně. V tomto článku se zaměřím na stručný výklad osvobození od daně z pozemků, která jsou aktuální v r. 2014, a to konkrétně na ta osvobození, u kterých je nárok přiznáván bez povinnosti uplatnění poplatníkem v daňovém přiznání.

Osvobození od daně z pozemků upravuje § 4 z. č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDNV“).  Ustanovení § 4 ZDNV v odst. 4 taxativně vymezuje osvobození, na která je pozemkům přiznán nárok za předpokladu, že je poplatník  uplatní v daňovém přiznání. Na základě toho lze dovodit, že nárok na ostatní osvobození od daně z pozemků (neuvedená v odst. 4) je při splnění podmínek osvobození přiznáván bez povinnosti uplatnění v daňovém přiznání. V daňovém přiznání pak tato osvobození figurují pouze ojediněle, např. v případě částečného osvobození pozemku, které je připuštěno podle odst. 6 téhož zákona, protože jinak by nebylo možné vypočítat daň z neosvobozené části pozemku.  Mezi tato osvobození patří:


a) pozemky ve vlastnictví České republiky jsou ve vazbě na odst. 3 ZDNV osvobozeny od daně z pozemků, nejsou-li využívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány; jsou-li tyto pozemky pronajaty nebo propachtovány obci, kraji nebo organizační složce státu anebo příspěvkové organizaci, jsou osvobozeny za předpokladu, že nejsou využívány k podnikání. Organizační složka státu v určité vymezené oblasti zastupuje Českou republiku a nakládá se státním majetkem. Příspěvkové organizace jsou veřejnoprávními neziskovými organizacemi, jejichž existenci si lze ověřit na internetové stránce: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz, kde pod právní formou 331 jsou uváděny příspěvkové organizace.

 

Příklad č. 1:

Česká republika vlastní v k. ú. Pardubice pozemek p. č. St. 21, jehož součástí je budova občanské vybavenosti čp. 31. Příslušnost hospodařit s tímto majetkem státu náleží Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je organizační složkou státu...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace