Pokyn GFŘ D-22 a rozdíly proti Pokynu GFŘ D-6

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Pokyn GFŘ D-22 a rozdíly proti Pokynu GFŘ D-6 (PDF, 92.3 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

25.3.2015 07:16

Ing. Ivana Pilařová
Nový pokyn D-22 je sice nový, ale přibližně v polovině ustanovení kopíruje řešení stanovená původním pokynem D-6. V pokynu D-22 je řada změn vyvolána reakcí na rekodifikaci práva a mnohé změny jsou tak pouze terminologické.
Vzhledem k tomu, že pokyn D-22 lze použít již pro zdaňovací období započaté v roce 2014, podívejme se s Ing. Ivanou Pilařovou na novinky, které v pokynu D-22 nesmíme přehlédnout.

PLATÍ pro rok 2015

Úvod

Zákon o daních z příjmů (na rozdíl například od účetních předpisů) není „prováděn“, tedy rozpracován a vysvětlován prostřednictvím prováděcích vyhlášek. V zájmu uplatňování jednotného postupu v ne vždy zcela jasných ustanovení zákona, jsou vydávány Pokyny řady D a to Generálním finančním ředitelstvím (dále jen „GFŘ“), dříve pak před vznikem GFŘ, ministerstvem financí. GFŘ je autorem dlouhé řady informací, sdělení, pokynů na různá dílčí témata daně z příjmů. Jeden z pokynů je však v reálném čase vždy svým způsobem „celoplošným a širokospektrálním“, neboť se týká mnoha částí celého zákona o daních z příjmů a při praktické aplikace ZDP hraje nezastupitelnou úlohu neoficiální prováděcí vyhlášky. Do vydání nového Pokynu D – 22, čj.5606/15/7100-10 ze dne 6. 2. 2015 (dále jen Pokyn D – 22“) byl používán Pokyn D – 6, čj. 32320/11-31, který je však vydáním Pokynu D – 22 nahrazen.

Ačkoliv Pokyn D – 22 byl vydán až na začátku února 2015, je možné (ne povinné) ho poprvé použít za zdaňovací období, které započalo v roce 2014 a samozřejmé i pro zdaňovací období roku 2015, dokud nebude opět nahrazen, či opraven.

Připomeňme si některé zásady „použití“ Pokynů obecně, tedy i Pokynu D – 22.

 

Závaznost pokynu

Skutečností je, že Pokyn není na úrovni zákona, není dokonce ani součástí právních předpisů, nevychází se Sbírce zákonů, nejedná se ani o vyhlášku publikovanou ve Sbírce zákonů. Z čistě právního pohledu tedy není právně závazný. Po letech praxe však dobře víme, že v Pokynech státní správa vyjadřuje svůj pohled na problematická nebo nejednoznačná ustanovení zákona, říká poplatníkům, jak bude při daňových kontrolách postupovat. A je pak zcela na poplatnících, zda tento výklad přijmou a tím se vyhnou sporům a komplikacím, nebo mají na výklad zákona jiný názor, se kterým se mohou dostat do konfliktu se správcem daně. To samo o sobě ještě nic neznamená, přestože lze očekávat, že Odvolací finanční ředitelství se při řešení opravných prostředků bude textu Pokynu držet. Pokud se spor dostane až k soudu, výsledkem bude rozsudek, který možná ovlivní výklad zákona a není ani výjimkou, že se na základě judikátů mění pokyny a často i novelizují daňové...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :