PŘISPĚLI JSME 90666 Kč – DĚKUJEME...

DPP-§020-001 - Poskytnutí nepeněžního daru

Vidíte nyní zkrácený text příkladu, pro zobrazení plné verze s námi pojďte do balíčku GOLD.

Pokud se ZDARMA zaregistrujete, získáte mnoho výhod, které Vám pomohou se vzdělávat včetně několika vybraných příkladů.

Stáhni plný

  • DPP-§20-001 - řešení 2015 (PDF, 33.2 kB)

Stáhni prázdný

  • DPP-§20-001 - zadání 2015 (PDF, 37 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová , Ing. Pěva Čouková 

22.2.2015 19:24

Ing. Ivana Pilařová Ing. Pěva Čouková
Předchozí verze: Poskytnutí nepeněžního daru

PLATÍ pro rok 2015

Právnická osoba obchodující s výpočetní technikou, plátce DPH se rozhodla věnovat 2 počítače ze svého skladu zboží (účetní hodnota celkem 40 000 Kč, prodejní cena bez DPH činí 45 000 Kč) obecně prospěšné společnosti Jizerské hory za účelem propagace ochrany hor. Jaká hodnota daru bude odečtena od základu daně právnické osoby, který činí 5 500 000 Kč?

 

Účtování:

Č.

Text

MD

D

1.

Vyskladnění zboží

40 000

543

132

2.

Odvod DPH *)

 

 

 

 

 

Daňové posouzení:

Účet 543 je daňově neuznatelný, výše daru k odpočtu činí 48 400 Kč.

 

Problematika DPH

§ 36 odst. 6 ZDPH

(6) Základem daně je v případě, že se jedná o

a) dodání zboží podle § 13 odst. 4 písm. a)e), odst. 5, odst. 6 a podle § 16 odst. 5, cena zboží nebo cena obdobného zboží, za kterou by bylo možné zboží pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, a pokud takovou cenu nelze určit, výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží ke dni uskutečnění zdanitelného plnění,

b) poskytnutí služby podle § 14 odst. 3 a 4, výše celkových nákladů vynaložených na poskytnutí služby ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

 

§ 13 odst. 4 písm. a) a odst. 5 ZDPH

(4) Za dodání zboží za úplatu se také považuje

a) použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce,

(5) Použitím hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce se pro účely tohoto zákona rozumí trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu nebo jeho zaměstnanců, trvalé použití pro jiné účely než související s uskutečňováním jeho ekonomických činností, a poskytnutí obchodního majetku bez úplaty, pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně.

 

*) Názory odborníků na DPH se na použití této metody různí.

 

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :