DPH-§051-001 - Posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH

Autor Ing. Ivana Pilařová 

5.9.2016 10:43

Ing. Ivana Pilařová
Přinášíme Vám příklad od autorky paní Ing. Ivany Pilařové, který se týká posouzení zdanitelných a osvobozených plnění ZDPH. Zorientovali jsme se v 1.-3. dílu "Daně z přidané hodnoty pro začátečníky".
Je zřejmé, že v dani z přidané hodnoty řešíme „dva konce“, a to vstupy (nároky na odpočet) a výstupy (vznik daňové povinnosti). Zaměřme se na daň na výstupu – tedy na vznik zdanitelného plnění a z toho vyplývající daňovou povinnost na výstupu, případně na vznik plnění od daně osvobozených. Zmíníme i plnění, která nejsou předmětem daně a též plnění od daně osvobozená a naučíme se je od sebe rozeznávat. Řešení navážeme také na řádky daňového přiznání k DPH.

PLATÍ pro rok 2016

Rekapitulace vztahu plnění na výstupu k daňovému přiznání:

- tuzemská zdanitelná plnění budeme zdaňovat, základ daně a příslušející DPH budeme uvádět v daňovém přiznání na řádku 1 a 2, a to k datu, kdy vzniká daňová povinnost,

- tuzemská osvobozená plnění bez nároku na odpočet DPH logicky nebudeme zdaňovat, ale budeme je uvádět v daňovém přiznání na řádku 50, někdy také souběžně ještě na řádku 51, a to podle vlivu osvobozených plnění na konstrukci koeficientu pro krácení daně na vstupu. Tato osvobozená plnění budeme uvádět v daňovém přiznání také k datu „uskutečnění zdanitelného plnění“, i když žádná daň na výstupu nevzniká,

- z podobných důvodů v daňovém přiznání vykážeme také plnění, která jsou osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně na vstupu a to na řádku 20, 22 a také 26.

- plnění, která nejsou předmětem daně, nebudeme v daňovém přiznání uvádět vůbec, podle § 100 odst. 3 písm. a) ZDPH je však třeba o těchto plněních vést evidenci pro daňové účely,

- plnění s místem plnění mimo území ČR sice také nejsou předmětem daně, ale z jiného důvodu. Právě proto je budeme uvádět v daňovém přiznání a navíc v souhrnném hlášení.

V našem příkladu bude jako plátce s měsíčním zdaňovacím obdobím figurovat společnost BORA s.r.o., která se zabývá především nákupem, prodejem a servisem jízdních kol, okrajově poradenstvím v oblasti tréninku a zdravé výživy a zprostředkováním pojištění. V měsíci srpnu 2016 došlo k těmto událostem:

1. Dodání jízdních kol obchodnímu řetězci, datum uskutečnění zdanitelného plnění 28. 8., doklad vystaven 4. 9.

2. Poskytnutí poradenství na téma správného sestavení tréninkového plánu slovenské společnosti zabývající se servisem pro cyklisty amatéry. Zákazník je registrován jako plátce DPH na Slovensku.

3. Prodej nepotřebných stojanů na kola a dalšího drobného vybavení, které sloužilo na výstavě kol v Praze. Prodej byl uskutečněn v hotovosti poslední den konání výstavy 17. 8.

4. Dne 12. 8. dodala BORA českému zákazníkovi – neplátci DPH jízdní kolo, a to spediční službou. Hodnota dopravy byla zákazníkovi vyfakturována také v říjnu, na základě faktury spedice, která dopravu zajišťovala. K hodnotě dopravy bylo připočteno 10 %.

5. K datu 2. 8. se podle první nájemní smlouvy uskutečňuje zdanitelné plnění u nájemného vůči nájemci – plátci DPH, kde BORA zvolila zdanění nájemného. Jedná se o nájemné na měsíc září. K 31. 8. je podle druhé nájemní smlouvy fakturováno nájemné za září, a to nájemci – neplátci DPH.

6. BORA pronajímá svoje prostory dvěma nájemcům – plátci a neplátci DPH (viz též předchozí bod). V srpnu 2016 bylo provedeno plynárnou vyúčtování plynu za uplynulé období a BORA tutéž částku přefakturovala oběma svým nájemcům bez DPH, neboť si zvolila přeúčtování v režimu „bez DPH“.  V účetnictví přefakturace probíhá na účtech 3. účtové třídy bez použití nákladových a výnosových účtů.

7. BORA dodává kola do Polska do centrálního velkoskladu – odběratel je osoba registrovaná k dani v Polsku. Dodávka se uskutečnila 25. 8.

8. Za zprostředkování několika pojistných smluv vzniká společnosti BORA nárok na zprostředkovatelskou provizi.

9. Dne 15. 8. BORA prodává svůj dodávkový automobil jiné české společnosti – plátci DPH.

10. Na konci měsíce BORA vystavuje dle uzavřené smlouvy fakturu na smluvní pokutu dodavateli náhradních dílů, který dodal díly s týdenním zpožděním. Výši pokuty určuje uzavřená smlouva.

11. Dne 30. 8. je vystavena Jednotná správní deklarace na vývoz 50 speciálně na zakázku sestavených jízdních kol do Izraele. Zboží bylo propuštěno do režimu vývoz dne 30. 8. 2016.

12. Několik jízdních kol dodaných do českého obchodního řetězce v dubnu 2016 bylo z důvodu poškození laku reklamováno a na základě uznané reklamace BORA vystavuje 30. 8. opravný daňový doklad na slevu z původní ceny ve výši 20 %. Doklad příjemce přijal 2. 9. 2016.

13. Jedno jízdní kolo, původně prodané slovenskému odběrateli – plátci DPH, bylo přivezeno z důvodu opravy zpět do Pardubic – sídla BORA, kde byla provedena jeho oprava a kolo bylo dopraveno zpět na Slovensko.

14. Skupina německých důchodců, kteří byli na cyklovýletě v okolí Pardubic, požádali v dílně společnosti o opravu prasklého rámu jednoho z jejich kol a dále o prodej náhradních dílů a několika dalších doplňků.

15. Dne 17. 8. BORA obdržela několik záloh na budoucí dodávky kol do předvánočního prodeje:

- od českého maloobchodu – plátce DPH,

- od slovenského velkoobchodu – plátce DPH na Slovensku.

 

 

 

 


čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :