Povinnosti účetních, daňových poradců a auditorů v rámci AML a ESM – 1. část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Povinnosti účetních, daňových poradců a auditorů v rámci AML a ESM – 1. část (PDF, 260.9 kB)

Autor Mgr. Ivan Rota , LL.M., MBA

7.12.2021 16:35

Mgr. Ivan Rota , LL.M., MBA
Domníváte se, že vy, Vaši klienti či Vaši blízcí nejste „povinnou osobou“ ve smyslu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu? Nemáte-li jistotu, pak je na čase seznámit se s § 2 uvedeného zákona, neboť, jak píše autor následujícího článku, pan Ivan Rota, možná budete překvapeni, kdo všechno povinnou osobou může být. Kromě „povinných osob“ vysvětluje první část článku i další pojmy z tzv. „AML zákona“.

Jana

PLATÍ pro rok 2021

1. Úvod

Hlavním cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s povinnostmi, které musejí dodržovat a o kterých mnohdy ani neví, že se jich týkají, ačkoliv se s nimi běžně setkávají například v bankách. Jedná se o povinnosti především ze zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen „AML zákon“), a zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů (dále jen „ESM“). Proč jsou právě letošní rok tyto zákony předmětem školení a velkých diskusí? Důvodem je novela provedená zákonem č. 527/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, zákony související s přijetím zákona o evidenci skutečných majitelů a zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů, předmětem této novely jsou určité změny, o kterých si můžete přečíst níže, a dále jde především i o výši sankcí, které se za nedodržení povinností mohou udělit.

Zároveň bychom si měli být vědomi toho, že novelizace AML zákona nám přinesla i určité změny v jiných zákonech. V zákoně č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, došlo k přidání nových druhů živností, v zákoně o daňovém poradenství se jedná o změnu formulace náplně daňového poradenství, nově se připojil i pojem daňově poradenská společnost a rovněž řízení o přestupcích. U auditorů došlo také k určitým změnám, například ke změně kárného opatření. Lze tedy doporučit, aby si tyto povinné osoby osvojily změny, ke kterým došlo v jejich zákonech.

2. Povinné osoby

Proč je pro nás důležité vědět, kdo je povinnou osobou a jaké má povinnosti, si můžeme najít právě v AML zákoně. Povinné osoby definuje § 2 AML zákona, kde nalezneme úplný výčet povinných osob. Pro účely tohoto článku nás však budou nejvíce zajímat následující povinné osoby podle § 2 odst. 1 písm. e) AML zákona, tedy konkrétně a zjednodušeně řečeno auditoři, daňoví poradci a účetní. Každopádně bych doporučil všem, aby si celý paragraf přečetli, protože možná dojde k velkému překvapení, když čtenáři zjistí, kdo všechno povinnou osobou může být. Zmíněná definice se totiž může týkat některého z řad vašich klientů, rodiny nebo známých.

Auditoři a daňoví poradci mají v rámci AML zákona stanovené určité výhody oproti účetním a zároveň jsou díky svým komorám lépe informováni o své povinnosti. Věřím ale tomu, že i různé organizace, které sdružují účetní, o této problematice své členy také informují. Překážkou v rámci informování může být ovšem skutečnost, že u účetních není povinností být členem některé z organizací, a přesto mohou tuto činnost vykonávat.

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?

A CO DALŠÍHO PRO VÁS NA ÚČETNÍM PORTÁLU MÁME?

  PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Každoročně pro Vás připravujeme „DAŇOVÉHO SPECIALISTU“.

DAŇOVÝ SPECIALISTA ONLINE 2021

unikátní 18denní vzdělávací program | ihned k dispozici | full HD kvalita
144 hodin výuky | 18 dnů | 12 expertů, z toho 9 zkušebních komisařů KDP ČR

AML zákonu je věnován 8. den Daňového specialisty 2021 s Ivanem Rotou. MIMOŘÁDNĚ LZE ZAKOUPIT SAMOSTATNĚ jako online seminář:

Daňový specialista 2021 = 8. den - V. BLOK – PROFESNÍ OTÁZKY DAŇOVÉHO PORADENSTVÍa AML ZÁKON

  PRO TY, KTEŘÍ MILUJÍ WEBINÁŘE

V den konání zdarma pro všechny. Záznam jen pro členy od balíčku GOLD (informace o členství zde). Webináři provází Pěva Čouková.

Webinář: Zákon AML a evidence skutečných majitelů – 14. 10. 2021

Host: Mgr. Ivan Rota , LL.M., MBA

Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

  • Víte, že pro Vás nově máme možnost úhrady ročního členství měsíčně?
  • Víte, že pokud si zakoupíte balíček SILVER, můžete bez doplatku přejít do balíčku GOLD? Nebo pojďte rovnou do balíčku GOLD. Těm, co váhají, nabízíme „balíček GOLD na zkoušku“ na 7 dní za 1 Kč – GOLD 7 DNÍ.
  • Pro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423.

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…
P.

Kdo jsem?

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s. ®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR ®
členka Výkonného výboru KA ČR ®
Daňař roku 2020 v kategorii daně z příjmů

Více o mně:
www.pevacoukova.cz

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :