Pracovní právo a polemika lékařských prohlídek: Zbytečný rituál, nebo nezbytná prevence?

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Pracovní právo a polemika lékařských prohlídek: Zbytečný rituál, nebo nezbytná prevence? (PDF, 129.9 kB)

Autor JUDr. Ladislav Jouza 

13.5.2023 22:18

JUDr. Ladislav Jouza
Lékařské prohlídky – musíme provádět? Můžeme provádět?
Že by nějaká změna? Chystala se, ale vše dopadlo trochu jinak. Přesto v této oblasti od 1. 1. 2023 nějakou úlevu pro zaměstnavatele najdeme.
Byrokracie však pokračuje a před vstupem do zaměstnání musí vstupní prohlídka být STÁLE a VŽDY! Důvod? Ke změně je třeba změnit zákon. Takže tuto změnu k dnešku nemáme. I když půjde o zaměstnance do administrativy tzv. 1. kategorie podle příslušné vyhlášky, nemáme žádnou úlevu před vstupem do zaměstnání.
Že nedodržujete? Mnozí také, nejste sami. Pracovní smlouva je platná a to je důležité i bez provedení této prohlídky. Hrozí Vám pokuta od inspektorátu práce.
Úlevou je – chcete-li novinkou –, že pro 1. kategorii, tu tzv. „administrativní“, nemusíte vyžadovat další periodické prohlídky. Možná o této povinnosti ani nevíte, že byla?? Takže už není…
Novinkou je dále to, že nemusíte mít smluvního lékaře, pokud máte JEN zaměstnance v 1. kategorii (tzv. administrativní bezrizikové) a prohlídku lze provést i u konkrétního obvodního lékaře. Ale opět POZOR na řidiče, práce v noci, opět se Vás novinka netýká…
A jak je to u dohod o provedení práce? Dozvíte se v článku. Mohu prozradit, že u tzv. administrativních pracovníků být nemusí. Opět pozor na mladistvé.
A jak daňově? Pokud uchazeče zaměstnáte, jsou výdaje na zdravotní prohlídky daňově uznatelné podle § 24 odst. 2 písm. j) bod 2 ZDP v návaznosti na Pokyn D-59.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

PLATÍ pro rok 2023

PLATNÉ od 01.01.2023

1. Úvod

Ing. Pěva Čouková, Jiří Pokorný

Vládní strany v předvolebním období často slibují zjednodušení legislativy, které zahrnuje i snahu o zlepšení podnikatelského prostředí a kvality lidského života. Jedním z témat je otázka povinných vstupních lékařských prohlídek při uzavírání pracovní smlouvy.

Před uzavřením každé pracovní smlouvy musí potenciální zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Tato prohlídka má své náklady, obvykle se pohybují v rozmezí 300–600 Kč, v hlavním městě dokonce více. Kromě finanční ztráty je zde i obrovská újma časová, jak pro zaměstnance, tak pro zdravotnický personál a ostatní pacienty.

Zaměstnanec, který mění práci, stráví několik hodin v čekárně kvůli formální prohlídce trvající pouhých deset minut. Kromě toho je vystaven zvýšenému riziku nákazy chorobou od ostatních pacientů. Tato praxe zbytečně zatěžuje lékaře, zdravotní sestry a ostatní pacienty, kteří musejí na ošetření čekat déle.

Je zřejmé, že taková prohlídka má své opodstatnění u vysoce rizikových nebo fyzicky náročných povolání, jako jsou horníci, řidiči autobusů, taxikáři nebo strážníci. Avšak, proč by měli být těmito povinnými prohlídkami zatěžováni administrativní pracovníci, kteří nevykonávají žádnou zvláště nebezpečnou práci?

Je třeba se ptát, proč je nutné, aby sekretářky, úředníci, recepční, IT specialisté a další tisíce administrativních pracovníků museli absolvovat vstupní zaměstnaneckou prohlídku, někdy dokonce několikrát ročně, pokud často mění zaměstnání.

Pokud se osoba nepodrobí vstupní lékařské prohlídce, je považována podle zákona za zdravotně nezpůsobilou k výkonu práce. Argument, že povinné prohlídky odrazují od časté změny zaměstnání, je sotva přesvědčivý.

Každý, kdo se zúčastnil vstupní lékařské prohlídky v posledních letech, dobře ví, jak tyto prohlídky často probíhají. V lepším případě Vám lékař změří tlak a doporučí, abyste přestali kouřit – i když jste celoživotní nekuřák, jak se stalo mému příteli. V horším případě Vám zdravotní sestra potvrdí papíry u dveří, samozřejmě až po zaplacení poplatku.

Zrušení povinných lékařských prohlídek pro zaměstnance, kteří vykonávají méně nebezpečná povolání, je tedy myšlenkou hodnou zvážení. Tento postup by mohl zůstat jako dobrovolný: pokud zaměstnavatel na prohlídce trvá, měl by ji nařídit a zaplatit. Nicméně současný stav, kdy jsou tyto prohlídky povinné, i když je zaměstnavatel ani zaměstnanec nechtějí či nepovažují za nutné, je skutečně neuspokojivý.

Jsme přesvědčeni, že bychom měli přehodnotit současnou praxi a zavést flexibilnější systém, který by zohledňoval rizika jednotlivých povolání a potřeby zaměstnanců i zaměstnavatelů. Takový krok by mohl přinést pozitivní výsledky jak z hlediska finančního, tak z hlediska kvality života pracujících občanů.

2. Důležité zákony

JUDr. Ladislav Jouza (od této kapitoly dále)

Mezi nejdůležitější právní předpisy, které upravují oblast pracovnělékařské péče a stanoví povinnosti zaměstnavatelům, patří zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (dále též „zákon č. 373/2011 Sb.“). Některá jeho ustanovení provádí a specifikuje vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče), (dále jen „vyhláška č. 79/2013 Sb.“). V tomto právním předpise došlo od 1. 1. 2023 vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 452/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče), ve znění vyhlášky č. 436/2017 Sb., k zásadním změnám, které ovlivňují oblast pracovnělékařské péče zaměstnavatele.

...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :