Právní tituly umístění stavby na cizím pozemku

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Právní tituly umístění stavby na cizím pozemku (PDF, 133.4 kB)

Autor JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL.M.

Sdílí Codexis 8.10.2019 15:50

JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL.M.
Nový občanský zákoník od 1. 1. 2014 zavedl zásadu, podle které je stavba součástí pozemku, na kterém je postavena. V tomto článku od paní Evy Dobrovolné se věnujeme zejména stavbám postaveným po 1. 1. 2014, a to na cizím pozemku. V článku si rozebereme pojmy jako dočasná stavba, stavba zřízená na základě obligačního práva, stavba zřízená na základě služebnosti nebo stavba zřízená na základě práva stavby, a vysvětlíme si právní režim jednotlivých staveb.

Petra

PLATÍ pro rok 2019

1. Úvod

Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb., účinný od 1. 1. 2014, dále i jen „ObčZ“) zavedl (staro)novou zásadu do našeho právního řádu, podle které je stavba součástí pozemku, na kterém je postavena (tzv. superficiální zásada), což znamená – zjednodušeně řečeno – že stavba patří tomu, komu patří pozemek. Stavba podle této zásady navíc není samostatnou věcí (viz dále), se kterou by bylo možné nakládat.

Samozřejmě v realitě jsme však konfrontováni nejen se stavbami, které vznikly po 1. 1. 2014 a na které se tento režim (až na určité výjimky) uplatní, ale také se stavbami, které byly postaveny již před tímto datem. Tento příspěvek se však zaměří zejména na stavby postavené po 1. 1. 2014, a to na cizím pozemku, a bude si klást otázku, zda je po 1. 1. 2014 možné (a případně na základě jakých právních titulů) postavit stavbu na cizím pozemku a jaký právní režim bude tato stavba mít.

Bude-li stavba postavena po 1. 1. 2014 bez právního titulu k cizímu pozemku (tj. např. bez jakékoliv smlouvy s vlastníkem pozemku), jedná se o stavbu neoprávněnou, která je zásadně součástí pozemku, a připadá do úvahy její odstranění (k tomu srov. § 1085 a násl. ObčZ).

2. Stavba jako součást pozemku

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace