Převzetí jmění společníkem

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Převzetí jmění společníkem (PDF, 167.7 kB)

Autor Ing. Jana Skálová Ph.D.

17.7.2012 10:05

Ing. Jana Skálová Ph.D.
Zákon o přeměnách upravuje jako jednu z přeměn převzetí jmění společnosti přejímajícím společníkem. V důsledku této přeměny zaniká zanikající společnost a její jmění přechází na přejímajícího společníka.

PLATÍ pro rok 2012

Vymezení převzetí jmění

Zákon o přeměnách upravuje jako jednu z přeměn převzetí jmění společnosti přejímajícím společníkem. V důsledku této přeměny zaniká zanikající společnost a její jmění přechází na přejímajícího společníka. Tato přeměna je dovolena u obchodních společností kapitálových i s osobním ručením. U družstva je tato přeměna zakázána.

Přejímajícím společníkem může být osoba právnická i osoba fyzická. U fyzické osoby je stanovena dodatečná podmínka, že ke dni vyhotovení projektu převodu jmění i ke dni podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku musí být podnikatelem (§ 340 ZoPř).

Důvodem pro tuto přeměnu může být v případě společníků právnických osob zejména zjednodušení organizační struktury skupiny společností, úspora nákladů či vytěsnění minoritních společníků. Proto se převzetí jmění také v některých publikacích označuje jako nepravý squeeze-out.

Pro společníky fyzické osoby může být důvodem pro tuto přeměnu zrušení právnické osoby, kdy volba této přeměny přichází místo likvidace společnosti. Důvodem může být i vypořádání minoritních společníků.   

Pojem podnikatel je v zákoně o přeměnách...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace