Problémy mzdové účetní v otázkách a odpovědích – 3. část

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Problémy mzdové účetní v otázkách a odpovědích – 3. část (PDF, 124.9 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

23.7.2019 09:50

Ing. Růžena Klímová
Přinášíme Vám 3. část řešení zajímavých problémů mzdové účetní. Článek je od paní Renky Klímové.
V problémech je řešeno například vysílání zaměstnanců z České republiky na Slovensko, výpočet průměrného pravděpodobného výdělku nebo to, zda je přeplatek z ročního zúčtování daně součástí čisté mzdy, z níž se vypočítávají exekuční srážky.
Další zajímavé dotazy se dozvíte v článku.

Petra

PLATÍ pro rok 2019

1. Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení

Manželé mají dvě děti, obě umístěné ve školce. Na jedno dítě je ze školky vystaveno potvrzení ve výši 19 900 Kč, na druhé ve výši 7 500 Kč. Mohou si manželé uplatnit slevu za umístění jednotlivě každý za jedno dítě s tím, že daňovou slevu na obě děti by uplatňoval manžel, nebo si musí rozdělit i daňové zvýhodnění na děti? Případně uplatní slevu za umístění pouze jeden z nich a jen do výše minimální mzdy?

Odpověď

...

2. Vysílání zaměstnanců z České republiky na Slovensko s osvědčením příslušnosti formulářem EU A1

Jakým způsobem vykazovat a evidovat příjem a daň ze závislé činnosti u zaměstnance, rezidenta ČR, kterého český zaměstnavatel vysílá do zemí EU a je povinen příjem zaměstnance zdanit v zemi, do kterého ho vyslal?

2.1 Jak postupovat konkrétně u zaměstnance vyslaného z ČR na Slovensko, kdy vyslání přesáhne v úhrnu 183 dní?
Český zaměstnavatel odvádí soc. a zdrav. pojištění v ČR, ale daň ze mzdy odvádí na Slovensku.

Odpověď

...

2.2 Jak postupovat u zaměstnance vyslaného z ČR na Slovensko, jestliže má příjem současně i v tuzemsku a vyslání bude dlouhodobé?

Odpověď

...

2.3 Má-li zaměstnanec souběžně příjmy v ČR i na Slovensku, jak postupovat při odvodu pojistného? Budou se příjmy sčítat nebo nikoliv?

Odpověď

...

2.4 Příjem, jehož zdroj je v zahraničí, bude zúčtován v ČR, ale zdaňován v SK. Má se obojí příjem započítávat do hrubé a čisté mzdy, do průměrného výdělku pro náhradu ze mzdy, vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění nebo pro účely srážek ze mzdy, nebo má být příjem ze zahraničí evidován samostatně, když se zdaňuje podle slovenské legislativy, a tudíž průměrný výdělek, vyměřovací základ pro nemocenské pojištění a exekuční srážky počítány zvlášť za příjem v zahraničí a zvlášť za příjem z tuzemska?

Odpověď

...

2.5 Jak tento příjem ze zahraničí vykazovat na mzdovém listě, v potvrzení o zdanitelných příjmech, samostatně nebo dohromady s příjmem z ČR?

Odpověď

...

2.6 Jak prakticky postupovat, když zúčtování i výplata mzdy z obou příjmů probíhá v tuzemsku a tuzemský zaměstnavatel řeší výplatu dovolené, náhradu mzdy za pracovní neschopnost atd.?

Odpověď

...

3. Výpočet průměrného pravděpodobného výdělku

Jak správně spočítat průměrný výdělek pro 1. čtvrtletí 2019 u agenturního pracovníka, který byl zaměstnán u agentury od 1. 6. 2017 do 11. 11. 2018, od 7. 11. 2018 do 6. 1. 2019 byl v pracovní neschopnosti. Pracovní poměr byl ukončen dohodou dne 11. 11. 2018. Dne 7. 1. 2019 byl s pracovníkem znovu uzavřen pracovní poměr.

Výdělek ve 4. čtvrtletí...................................................27 129 Kč

Počet odpracovaných hodin..........................................217 hodin

14. mzda (mzda za delší časové období).......................16 832 Kč

Do průměru lze započítat jen polovinu 14. platu, tedy 8 416 Kč, nebo musí být použit pravděpodobný výdělek?

Odpověď

...

4. Přeplatek z ročního zúčtování daně a exekuční srážky

Je přeplatek z ročního zúčtování součástí čisté mzdy, z níž se vypočítávají exekuční srážky, a to i za předpokladu, že u zaměstnance evidujeme exekuce na mzdu a exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky, konkrétně pak na přeplatek vzniklý ročním zúčtováním daně? V případě, že se přeplatek z ročního zúčtování započte do čisté mzdy, ze které se srážky vypočtou, a zaměstnanci se navíc srazí i roční zúčtování, je částka k výplatě výrazně nižší, než kdyby se přeplatek z ročního zúčtování pro účely výpočtu srážek do čisté mzdy nezapočítával. Je-li přeplatek z ročního zúčtování vysoká částka, může dojít k tomu, že se zaměstnanec dokonce dostane v hodnotě částky k výplatě do mínusového čísla, což je určitě nesprávné.

Odpověď

...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace