Prodej podílu na s. r. o. - 1. díl - Právní souvislosti prodeje podílu
Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.
Vlastní
- Prodej podílu na s. r. o. - 1. díl - Právní souvislosti prodeje podílu (PDF, 341.2 kB)
Autor Ing. Ivana Pilařová
11.10.2018 11:30Víte například, jak se řeší převod podílu, který je představován kmenovým listem? Jaký je rozdíl mezi smlouvou o převodu podílu mezi společníky, na třetí osobu a jediného společníka? Na tyhle a mnohem více otázek Vám dnešní článek odpoví.
Katka
PLATÍ pro rok 2018
1 Úvod
Společnost s ručením omezeným je nejčastější právní forma soukromého podnikání v tuzemsku. Spojuje výhodu minimálního vkladu s minimální odpovědností zakladatelů za činnost společnosti. Společníkem přitom může být jak fyzická osoba, tak právnická osoba (s.r.o., a.s., v.o.s., k.s.), nebo i méně často svěřenecký fond, či rodinná fundace. Společníci se pak podílí na zisku společnosti s ručením omezeným, na ztrátě se nepodílí. Kromě zakladatelského vkladu pak nemají vůči společnosti žádné jiné povinnosti, pokud si je nenastaví ve společenské smlouvě.
Zdálo by se, že s.r.o. nemá žádnou nevýhodu. V případě společného fungování společníků společnosti tomu tak skutečně je. Komplikace mohou nastat v momentě, kdy některý ze společníků již v této roli nechce dále vystupovat. Důvody nemusíme hledat hned v neshodách mezi společníky, i když i ty mohou nastat. Důvody se obvykle liší podle typu společníků. Fyzické osoby mohou odejít do penze a chtějí v této souvislosti opustit i s.r.o., nebo chtějí svoji účast na s.r.o. předat svým dětem, nebo chtějí svoji účast prodat za účelem získání peněz.
...
Ing. Ivana Pilařová
říjen 2018