PŘISPĚLI JSME 90436 Kč – DĚKUJEME...

Roční zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Roční zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění (PDF, 93.4 kB)

Autor Ing. Milan Lošťák 

19.2.2014 11:40

Ing. Milan Lošťák
Roční zúčtování daňové povinnosti poplatníka provedené jeho plátcem (zaměstnavatelem), jehož výsledkem je zjištění definitivní daňové povinnosti poplatníka za uplynulý kalendářní rok a její porovnání s úhrnem záloh sražených zaměstnavatelem (nebo více postupnými zaměstnavateli) v průběhu téhož roku. Rozdíl mezi těmito hodnotami se nazývá přeplatek z ročního zúčtování a poplatníkovi se vrací při nejbližším zúčtování mezd.

PLATÍ pro rok 2014

K nedoplatku může dojít jen zcela výjimečně (téměř jen teoreticky) a vykázaný nedoplatek spíše signalizuje nějakou chybu ve vstupních údajích pro roční zúčtování nebo chybu přímo ve výpočtu ročního zúčtování.

Totožného výsledku jako z ročního zúčtování provedeného zaměstnavatelem by poplatník dosáhl i podáním daňového přiznání přímo správci daně, který má ale na vrácení přeplatku více času (30 dnů od lhůty pro podání daňového přiznání).

 

Ve kterých případech lze provést RZ?

RZ lze provést:

  • Pouze z příjmů ze závislé činnosti za uplynulý rok (nezahrnují se příjmy, z nichž byla daň vybrána srážkou podle § 6 odst. 4 ZDP sazbou 15 % uvedenou v § 36 odst. 2 písm. p) ZDP, vyplacené nebo poplatníkem obdržené nejdéle do 31 dnů po skončení roku, za který byly dosaženy (§ 5 odst. 4 ZDP).
  • Poplatníkovi, který pobíral příjmy pouze od jednoho plátce nebo od více plátců postupně a který podepsal u plátce (všech postupných plátců) Prohlášení do 30 dnů od nástupu do zaměstnání a potom každoročně nejpozději do 15. 2. na další příslušný rok (§ 38ch odst. 1 ZDP).
  • Poplatníkovi, který sice plátci (postupným plátcům) podepsal Prohlášení, ale v průběhu roku neuplatňoval nárok na slevu ...
čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :