Sestavení základu daně z příjmů podnikatelských právnických osob pro rok 2011 - 2. část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Základ daně DPPO 2011 - 2. část (PDF, 124.6 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

Sdílí Codexis 3.4.2012 14:43

Ing. Ivana Pilařová
V prvním dílu jsme se seznámili s účetním výsledkem hospodaření jako východiskem pro sestavení základu daně z příjmů právnických osob a dále s položkami zvyšujícími tento výsledek hospodaření. V tomto díle navážeme položkami snižujícími výsledek hospodaření a sestavíme finální základ daně.

PLATÍ pro rok 2012

Položky snižující základ daně

Na řádcích 100 až 162 daňového přiznání se uvádějí položky, které snižují účetní výsledek hospodaření za účelem tvorby základu daně. Hodnoty uvedené na řádcích 100 až 170 nesmějí být záporné. Na řádcích 100, 101, 110, částečně také 111 a 112, dále na řádku 120 až 140 se eliminují výnosy, které jsou z různých důvodů nezdanitelné. Položky uváděné na řádku 130 jsou následně zdaňovány v samostatném základu daně na řádcích 331 až 335. Řádky 150,160 a částečně řádky 111 a 112 se věnují zahrnování neproúčtovatelných daňově účinných nákladů do základu daně. Řádky111 a 112 vylučují nezdanitelné výnosy, obsahují však i položky, kterými je základ daně snižován o neproúčtované daňově účinné náklady. Řádek 161 vyplňují jen právnické osoby vstupující do likvidace či jsoucí v likvidaci; řádek 162 je prázdným řádkem, který nemá konkrétní obsahovou náplň. Tento volný řádek bývá dále využíván při dodatečných daňových přiznáních, pokud si účetní jednotka není jistá, do kterého z předchozích řádků má zařadit položku snižující základ daně, nicméně je možné tento řádek využít i při podání řádného daňového přiznání.

 

1. Zaúčtované výnosy, které stojí mimo předmět daně, nebo jsou od daně osvobozené

 

1.1 Příjmy (výnosy), které nejsou předmětem daně

Do základu daně nepatří výnosy, které nejsou předmětem daně. Pokud jsou takové výnosy zaúčtovány v 6. účtové třídě, musí být uvedeny na řádcích100 a101. Pozor, nelze zde uvádět případy, které nejsou zaúčtovány v 6. účtové třídě, jako např. dary a příjmy z dědictví, které se u podnikatelských subjektů účtují na účet 413. Řádek 101 je určen pro neziskové organizace k vyloučení výnosů, které nejsou předmětem daně – zejména výnosů pocházejících z hlavní činnosti (pokud není zisková), úroků z běžného účtu, darů a dotací, pokud jsou účtovány do výnosů obsažených v účetním výsledku hospodaření.

1.2 Osvobozené výnosy obecně

Na řádku 110 daňového přiznání budou uvedeny příjmy od daně osvobozené (§ 19 ZDP). V běžné podnikatelské praxi nejsou osvobozené výnosy příliš frekventované, nicméně...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :