Účetní na trhu práce 2022

Vlastní

Autor Ing. Pěva Čouková 

2.12.2022 10:06

Ing. Pěva Čouková
Děkuji za Devire report, který směřuje pozornost k činnosti, jíž jsem zasvětila celý svůj profesní život. K činnosti, která je mojí velkou láskou i posláním.
P.
Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®

Devire report můžete získat zde: https://www.devire.cz/devire-report-ucetni-na-trhu-prace/

Zamyšlení první – o čem profese účetní je?

Nevidím profesi účetní jako závislou činnost, je to činnost samostatná, nezávislá na řídícím pracovníkovi. Účetnictví musí naplňovat věrný obraz každé ekonomické události. Vidím tedy k dnešnímu dni tuto činnost jako živnost, nikoliv zaměstnání. Ve větších korporátech to může být zaměstnání, rozumím. Nicméně závislost na pokynech vedení je minimální. Účetnictví samo o sobě definuje, kam a co zaúčtovat, a pro variabilnost a pokyny zde není mnoho místa. Zaměřuji se na přípravu expertů.

Zamyšlení druhé – automatizace nezbytná

Už minimálně dva roky intenzivně pracujeme jako Účetní Portál na hledání cest k automatizaci – vyčítání dokladů, minimalizování rutinních úkolů. Ukazujeme cesty našich členů Účetního Portálu, kteří to zvládli, úspěšně si rutinu zjednodušili a jsou ochotni informace sdílet a inspirovat další. Máme většinu těch, kteří automatizují nebo jsou na této cestě. 

Zde je nezbytné připravit ze strany MF ČR jednotný formát faktur, jednotný formát bankovních výpisů, jednotný formát příjemek a výdejek a dalších souvisejících dokladů. Obdobně jako to známe u daňových přiznání. Jako základ. Je nepřijatelné, abych hledala, zda DUZP (den uskutečnění zdanitelného plnění) je vpravo nahoře nebo vlevo dole. Tím bude vyčítání dokladů výrazně jednodušší.

Zamyšlení třetí – účetní nové doby, organizace

 • Součástí účetní třetího tisíciletí je systém činnosti a organizace. Velmi nadčasové mi přijdou úrovně rozdělení činnosti. 
 • Na první úrovni jsou ti, co vyčítají doklady a na určené místo je nahrávají, ukládají. Jejich znalosti účetnictví mohou být minimální, důležitá je pečlivost (cca 50 % z celkového počtu účtárny).
 • Další úrovní je účetní, která kontroluje načtení dokladů a správné zaúčtování. Odbornost na této pozici je žádoucí. Já bych doporučila z našich dlouhodobých kurzů Účto academy (cca 40 % z celkového počtu účtárny).
 • Třetí úrovní – Účetní expert, daňový poradce, osoba, která umí propojit účetnictví a daně, umí navrhnout a konzultovat efektivní řešení pro firmu (cca 10 % z celkového počtu účtárny). 
  Na této pozici vzdělávání určitě doporučuji všechny dlouhodobé vzdělávací kurzy Účetního Portálu. Absolutním základem je kurz Daňový specialista (1). Nezbytné jsou další specializované kurzy – Specialista fyzické osoby (2), Specialista právnické osoby (3), DPH specialista (4), doporučujeme samozřejmě průběžné vzdělávání.
 • Doba, kdy účetní uměla od A do Z všechno, je minulostí, doba, kdy uměla jen sklady, přijaté faktury, pokladnu, také. Nastupuje nová doba a nové rozdělení činnosti.
 • Podle tohoto modelu jsou všichni nutní, ale nejvyšší požadavky jsou na experty. Na ty se u nás zaměřujeme.

Do zaměstnání získáte první a druhou úroveň, třetí už výjimečně.

Moje první otázky na uchazeče o činnost účetní? Kde se vzděláváte a kdy jste naposled absolvovali vzdělávaní a kde?

Co mne zaujalo z reportu Devire:

 • Nepřetěžovat – přemíra práce a hodin navíc je demotivující
 • Kontrolovat a zaměřovat se na zpětnou vazbu odvedené činnosti – lidé potřebují ujištění, že svoji práci dělají dobře
 • Umožnit home-office, zkrácený úvazek
 • Kvalitní finanční ocenění

Co přidávám já

 • Volba formy činnosti – OSVČ nebo zaměstnání, pro třetí úroveň jednoznačně OSVČ
 • Loajalita, pracovní prostředí, možnost vzdělávat se, empatie a lidskost

Na závěr reportu je uvedený mzdový přehled. Dá se očekávat, že jde o zaměstnání a hrubou mzdu (1). Nicméně v praxi tato čísla nezajímají ani jednu stranu. Zaměstnavatele – firmu zajímá, kolik celkově ji daná osoba stojí, tj. i s odvody, u zaměstnanců cca + 34 % (2). 

Zaměstnance případně OSVČ zajímá, kolik peněz získávají po zdanění tzv. v čistém (3).

Od toho si mohou odvíjet vlastní potřeby.

Pokud by čísla zde uvedená odpovídala tomu, co v čistém náleží účetní, tedy informaci u mne (3), tak bych souhlasila, že kvalitní účetní, mzdová účetní má získat v čistém 40 – 50 tisíc měsíčně. Pokud se budeme bavit o expertovi – hlavní účetní, určitě je třeba naplnit požadavek 80 – 110 tisíc Kč v čistém měsíčně.

Nicméně podle mých zkušeností z nové doby, když zvládnete organizaci, pak stačí jeden expert na účtárnu s deseti osobami, z toho 5 těch, co doklady pouze vyčítají (připravují) do systému, 4 účetní na nižším rozsahu znalostí a jednoho experta.

Nesmírně děkuji firmě Devire za její pozornost věnovanou účetním. 

Expertů je dnes jako šafránu a těch, kteří nabízejí účetnictví často „z kuchyně“, hodně.

Chcete-li znát, jak se Vaše potencionální účetní vzdělává u nás – ucetni-portal.cz, zeptejte se.

Rádi dáme všem našim členům a nadšencům účta a daní u nás registrovaným podporu tím, že poskytneme informace o vzdělávání. Samozřejmě je nutný souhlas.

Máme připravenou řadu testů z oblasti účetnictví, mezd a daní, které prověří znalosti Vašich zájemců.

 

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :