PŘISPĚLI JSME 90436 Kč – DĚKUJEME...

Webinář: Mzdy v otázkách s Olgou Krchovovou - čtvrtek 15. 04. 2021 - 19:00

GOLD ČLENOVÉ ZDARMA

Autoři: Ing. Pěva Čouková , Ing. Olga Krchovová 


Členové od balíčku GOLD mají celý webinář ZDARMA.

     

Další dotazy z webináře naleznete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se
  • zdenka15.4.2021 18:52

    Zdenka Černíková
    Dobrý den, prosím o názor ke stravenkovému paušálu, který se váže na odpracovanou směnu podle zákoniku práce. Zda má zaměstnanec nárok na stravenkový paušál:
    Směna 8 hod. odpracuje 4 hod. a 4 hod. dovolená nebo odpracuje 6 hod. a 2 hodiny lékař
    děkuji za odpověď

  • Jitka Dubová15.4.2021 11:58

    Dobrý den,
    měla bych dotaz ohledně doplacení dovolené zaměstnankyni po skončení rodičovské - tj. po 3 letech - její pracovní místo bylo zrušeno, bude u zaměstnavatele končit v květnu 2021.

    Jde mi o PHV, který použiji pro výpočet doplatku dovolené - použiji ten aktuální letošní plynoucí z minimální mzdy resp. min. zaručené mzdy pro rok 2021, nebo se použije ten "historický", který u ní v účetním programu eviduji už od nástupu na RD v r. 2018?

    Moc děkuji za odpověď a i za možnost se ptát!

  • Gabriela15.4.2021 11:49

    Dobrý den,
    mimořádná odměna vyplacena v březnu mi ovlivní celkový průměr. Je možnost vykázání této odměny ve mzdě, aby neovlivnila zásadně průměr pro náhrady?
    Jaké složky mzdy mi průměr pro náhrady neovlivní?

  • Marie Daňková15.4.2021 11:48

    ...

  • Lenka Epsteinová15.4.2021 11:31

    Dobrý den, prosím o radu, zda zaměstnanci vznikne nárok na dovolenou v letošním roce.
    Zaměstnanci byla ukončena nemocenská, která trvala od 9.9.2019 do 13.4.2021. Následně mu byla dána výpověď pro nadbytečnost zaměstnance v důsledku rozhodnutí zaměstnavatele ze dne 15.4.2021. Jeho pracovní poměr skončí uplynutím 2-měsíční výpovědní doby tzn. ke dni 30.6.2021. V důsledku zrušení pracovní pozice nemůžeme již zadávat práci, proto již od 15.4.2021 nebude úkolován a nebude se již zdržovat ani na pracovišti. Do 30.6.2021 bude vyplácena náhrada mzdy pro jiné překážky na straně zaměstnavatele (§ 208 ZP). Vznikne zaměstnanci právo na dovolenou za dobu od 14.4.2021 do 30.6.2021. ve výši 34,46 hod zaokr. 35 hod (výměra dovolená 4 týdny a 40 hod týdenní pracovní doba). Předem děkuji za odpověď.

  • OK15.4.2021 10:28

    Dobrý den, děkuji za webináře a ráda bych se zeptala ohledně stravenkového paušálu.
    Chápu dobře, že pokud zaměstnanec navštíví třeba na 1 hodinu v rámci své směny lékaře, již nemá nárok na od daně osvobozen stravenkový paušál? A jak doporučujete postupovat u pružného rozvržení pracovní doby - zaměstnanec má povinnou přítomnost na pracovišti od 9 do 13 hodin a zbytek pracovní doby si při splnění 40 hodin týdně rozvrhuje sám. Lze již při splnění stanoveného rozsahu 9 - 13 hodin poskytnout od daně z příjmů osvobozený stravenkový paušál? Moc Vám děkuji za odpověď. Olina

  • OK15.4.2021 10:14

    vv

  • Gabriela15.4.2021 09:58

    Dobrý den.

    1) Zaměstnankyně je zařazena v 3.tarifní třídě, a má tarif 18500 od ledna 2021, pracuje na 8hodin. Během roku 2019 dostala odměny a její průměr byl 205,- Kč od ledna 2021. V měsících leden až březen 2021 byla na překážkách na straně zaměstnavatele – uzavření prodejny. Teď při novém výpočtu průměru za 1.-3. měsíc má tedy odpracováno 0 dní.
    Měl by zde být stanoven pravděpodobný průměr. Jak je to správně dle zákona.
    Můžu vycházet z údajů z měsíce 1.-3. kdy hrubá mzda činila 105319 ( vyplacena náhrada) a vzhledem k počtu dní a hodin by vyšel průměr zase 205,-/hod. nebo podle zaručené mzdy 110,30. Jedná se mi o to co je správný postup dle zákona, čerpáme Antivirus.

    2) Pak mám zaměstnankyni na 7 hodinový úvazek, tarif 17 000,- od 1. Ledna 2021, 3. Třída. Za 1.-3. měsíc překážky na straně zaměstnavatele průměr zde uplatněn ze zaručené mzdy takže vycházela hrubá mzda 16 188,-.
    Takže zde bude nový průměr ze zaručené mzdy vychází na 108,40 ( při mzdě 16 188, kterou dostávala jako náhradu v měsíci 1-3) nebo má být nový průměr stanoven ze 17 000,- což je její stanovený tarif ?

  • Ludmila15.4.2021 08:42

    Dobrý den. Společnost v měsíci březnu zrušila fond přesčasových hodin a všechny přesčasy byly ve mzdě 3/2021 proplaceny. Vzhledem k tomu, že se u zaměstnanců mění prémie a došlo i k navýšení mzdy, tím se logicky mění průměr. Tyto přesčasové hodiny byly proplaceny aktuálním průměrem. Je tento postup správný? Kde bych případně našla oporu v zákoně? Děkuji.

  • Jitka14.4.2021 19:17

    Dobrý den, děkuji za možnost zaslání dotazu.
    Zaměstnanec má sjednaný kratší pracovní úvazek 6hodin denně a hodinovou mzdu 90,50 Kč (jedná se o pomocné práce, které spadají do kategorie nejnižší zaručené mzy). Pokud v daném měsíci, kdy fond prac. doby pro 8 hodinový režim je 160 hodin odpracuje celý tento fond (120 hodin kratší prac. doba 40 hodin práce nad úvazek) platí zaměstnavatel mzdu 160 hodin * 90,5 (dle mzdového výměru) nebo musí být dodržena minimální měsíční mzda 15200 Kč?

    Jak je to v případě, že má zaměstnanec mzdový výměr na hodinovou mzdu (90,50 Kč) a plnou pracovní dobu - náleží mu mzda za odpracované hodiny nebo pokud je tato nižší než minimální měsíční mzda (měsíc, který má 20 pracovních dnů) tak musí obdržet alespoň minimální mzdu 15200 v roce 2021? Děkuji za odpověď

  • Aška14.4.2021 18:51

    Dobrý večer, zdravím z Prahy 5 a prosím o odpověď na otázku: Zaměstnankyni na Dohodu o provedení práce vyšel nižší příjem než jako spolupracující osobě manžela za rok 2020. Má nárok na kompenzační bonus? Významně dotčenou činností potom musí být činnost manžela a ne její? Jejím posuzovaným příjmem je DPP přerozdělené Příjmy a výdaje od manžela? Děkuji moc
    Aška

  • Jiří Kohut13.4.2021 16:23

    Dobrý den, zdravím z Ostravy. Prosím o zodpovězení dotazu:
    Zaměstnanec dne 13.1.2021 požádal mzdovou účetní č. 1 zaměstnavatele o vydání Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020. Potvrzení mu bylo vydáno.
    Stejný zaměstnanec se dne 8.2.2021 dostavil na mzdovou účtárnu a s mzdovou účetní č. 2 (mzdová účetní č. 1 nebyla přítomna) vyplnil Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2020 a dodal veškeré podklady pro toto zúčtování.
    Roční zúčtování záloh bylo provedeno. Zaměstnanec ukončil pracovní poměr a nedodal zaměstnavateli původně vydané Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020.
    Mohl zaměstnavatel provést roční zúčtování záloh, i když dříve vydal Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde se v bodě 19 uvádí, že roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění nebylo provedeno?
    Děkuji mnohokrát za odpověď.
    Jiří

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :