Zákonné opatření Senátu v souvislosti s rekodifikací práva s účinností od 1. 1. 2014 - účetní a daňové dopady

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze se prosím ZDARMA zaregistrujte. Registrací zdarma získáte mnoho výhod, které Vám pomohou se vzdělávat.

Vlastní

  • Zákonné opatření Senátu v souvislosti s rekodifikací práva s účinností od 1. 1. 2014 (PDF, 87.3 kB)

Autor Ing. Ivana Pilařová 

Nepřehlédněte! 24.10.2013 10:11

Ing. Ivana Pilařová
S účinností od 1. 1. 2014 nabude účinnosti dvojice zásadních zákonů měnících naše soukromé a i podnikatelské aktivity na další dlouhé roky dopředu. Jedná se o zákon č. 89/2012 Sb. – občanský zákoník (dále jen „NOZ“) a zákon č. 90/2012 Sb. – zákon o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“). Již tyto dva zákony vyvolají zásadní změny v celém právním prostředí.
V článku Vás Ing. Ivana Pilařová seznámí s nejdůležitějšími změnami v daňových předpisech zakotvených v zákonných opatření Senátu v souvislosti s rekodifikací práva.

PLATÍ pro rok 2014

Základní obsah rekodifikace a vazba na novely daňových zákonů

S účinností od 1. 1. 2014 nabude účinnosti dvojice zásadních zákonů měnících naše soukromé a i podnikatelské aktivity na další dlouhé roky dopředu. Jedná se o zákon č. 89/2012 Sb. – občanský zákoník (dále jen „NOZ“) a zákon č. 90/2012 Sb. – zákon o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“). Již tyto dva zákony vyvolají zásadní změny v celém právním prostředí. V této souvislosti dojde ke zrušení mnoha současně platných zákonů jako je zákon o rodině, zákon o cenných papírech, samozřejmě obchodní a původně platný občanský zákoník, zákon o nájmu bytů a nebytových prostor, zákon o pojistné smlouvě, zákon o odpovědnosti za vadu výrobku a mnoho dalších. Obsah zrušených zákonů převezme ve většině případů právě NOZ. Naopak se neruší například zákon o přeměnách společností, zákon o finančním zajištění, zákon směnečný a šekový, zákon o obecně prospěšných společnostech. Nové skutečnosti a zejména nová terminologie, které do práva přinesly uvedené revoluční změny, si vyžádají změny dlouhé řady dalších souvisejících zákonů, daňové nevyjímaje.

 

Zákony navazující na rekodifikaci

Samy o sobě by NOZ a ZOK mohly nabýt účinnosti jen velmi obtížně. Už jen terminologie odlišná od původního práva, ale samozřejmě i koncepční změny předurčují rozsáhlé změny dalších zákonů, které s daněmi a účetnictvím úzce souvisí. Jedná se zejména o:

  • Zákon č. 256/2013 Sb.  – novela zákona o katastru nemovitostí,
  • Zákon č. 303/2013 Sb. – zákon o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob

Hlavní novely daňových zákonů a dalších zákonů s nimi souvisejících nejsou, bohužel, zcela na konci legislativního procesu. V současné době existují v podobě zákonného opatření Senátu pod těmito tisky:

  • tisk 185 – zákon o dani z nabytí nemovitých věcí,
  • tisk 184 – rozsáhlé změny řady souvisejících zákonů a také všech daňových zákonů a zákona o účetnictví. Součástí tohoto tisku je také předsunutí účinnosti řady ustanovení ze zákona 458/2011 Sb. (zákon o jednotném inkasním místě), jehož celková účinnost nastane až k 1. 1. 2015. Mnohá jeho ustanovení však nabudou účinnosti již o rok dříve.

Uvedená zákonná opatření bude muset schválit nově ustavená Poslanecká sněmovna a musí být dále podepsány prezidentem ČR. Budeme doufat, že se zákonné opatření již nikde nezadrhne a jeho obsah bude skutečně k 1. 1. 2014 uveden do praxe.

 

Změny v účetních předpisech

Zákonné opatření č. 184 obsahuje novelu zákona o účetnictví, která reaguje především na rozšíření skupiny účetních jednotek o nové formy právnických osob a o některé účetní jednotky, které nejsou právnickými osobami, neboť samy o sobě nemají...

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :