Zaměstnávání studentů a učňů

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Zaměstnávání studentů a učňů (PDF, 143.5 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová 

6.2.2013 07:30

Ing. Růžena Klímová
Zákoník práce umožňuje zaměstnávat mladistvé i plnoleté studenty v rámci pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce. Určitým způsobem však omezuje rozsah pracovní činnosti mladistvých zaměstnanců a stanoví též určité specifické podmínky pro jejich zaměstnávání.
Kapitola je součástí publikace Průvodce mzdovou problematikou 2013.

PLATÍ pro rok 2013

Zákoník práce umožňuje zaměstnávat mladistvé i plnoleté studenty v rámci pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce. Určitým způsobem však omezuje rozsah pracovní činnosti mladistvých zaměstnanců a stanoví též určité specifické podmínky pro jejich zaměstnávání.

Podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, jsou studenti do 26 let věku pojištěnci státu a v případě zaměstnání, kde vznikla povinnost platit zdravotní pojištění, pro ně neplatí tzv. ustanovení o minimálním vyměřovacím základu.

Vznik účasti na nemocenském pojištění je u studentů posuzován stejně jako u jiných zaměstnanců a je tudíž podstatné, zda zaměstnání je ostatním zaměstnáním (§ 6 zákona č. 187/2006 Sb.), či jen zaměstnáním malého rozsahu (§ 7 zákona č. 187/2006 Sb.).

Z hlediska zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, se na studenta pohlíží jako na každého jiného poplatníka daně z příjmů. Oproti ostatním poplatníkům má však nárok na slevu na studenta, pokud plátci mzdy doloží doklad o tom, že se připravuje na budoucí povolání předepsaným způsobem. Co se považuje za přípravu na budoucí povolání, je určeno v ustanoveních § 12 až 15 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

 

 Právní úprava

Zaměstnávání studentů a učňů se řídí obecně závaznými právními předpisy, mezi které patří především zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zákon ...

Mohlo by vás zajímat

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace