Změna výpočtu úroků z prodlení od 1. 7. 2010

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Změna výpočtu úroků z prodlení od 1.7.2010 (PDF, 56.6 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

13.8.2010 15:04

Ing. Růžena Klímová
V článku vás autorka seznámí se změnou ve způsobu výpočtu úroků z prodlení od 1. 7. 2010 provedenou nařízením vlády č. 33/2010 Sb.
Článek je sice zaměřen na stanovení úroků z prodlení zejména z oblasti mzdového účetnictví, avšak metodika je shodná se stanovením úroků z prodlení v obchodně-závazkových vztazích, jelikož právní úprava vychází z Obč. Zákoníku a Nařízení vlády, kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatků z prodlení podle občanského zákoníku.

PLATÍ pro rok 2012

PLATNÉ od 01.07.2010

V oblasti mzdového účetnictví se často setkáváme s nutností stanovit výši úroku z prodlení zejména při provádění srážek ze mzdy, u nichž je úrok z prodlení příslušenstvím pohledávky na základě příslušného exekučního rozhodnutí, a dále tehdy, kdy má zaměstnavatel vůči zaměstnanci dluh na mzdě nebo náhradě mzdy nebo náhradě za ztrátu na výdělku z titulu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Nejčastěji se jedná o případy, kdy dojde k neplatnému rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a zaměstnanec požaduje náhradu ušlé mzdy nebo o soudní spor o náhradu škody za ztrátu na výdělku. 

Dne 28. dubna 2005 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 163/2005 Sb., kterým se změnilo nařízení vlády č. 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatků z prodlení podle občanského zákoníku (zákon č. 40/1994 Sb.). ...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace