Změny daně z přidané hodnoty v oblasti elektronického obchodování, tzv. e-commerce a dovozu zboží drobné hodnoty – 1. část

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze se prosím ZDARMA zaregistrujte. Registrací zdarma získáte mnoho výhod, které Vám pomohou se vzdělávat.

Vlastní

  • Změny daně z přidané hodnoty v oblasti elektronického obchodování, tzv. e-commerce a dovozu zboží... (PDF, 304.9 kB)

Autor Ing. Martin Bortlík 

24.9.2021 18:25

Ing. Martin Bortlík
Nabízíte své zboží prostřednictvím e-shopů? Dopravujete zásilky malých hodnot koncovým zákazníkům napřímo i ze zemí mimo EU? Organizujete školení, koncerty, veletrhy nebo sportovní akce po celé EU? Pak zbystřete a začněte se připravovat na změny, které přináší novela zákona o DPH.

Martin Bortlík

PLATNÉ od 01.10.2021

1. Úvod

Od 1. července 2021 došlo k významným změnám v oblasti DPH u přeshraničního prodeje zboží přes internet, a to jak v rámci EU, tak při dovozu ze třetích zemí. Místem zdanění bude stát příjemce, což může vést k mnohačetným registracím k DPH. Alternativou je využití zvláštního režimu jednoho správního místa (One-Stop-Shop, OSS), kde prodávající spravuje své daně z místa jeho usazení (jedné země, prostřednictvím portálu – OSS).

Novela zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, (dále jen „zákon o DPH“) byla vyvolána v souvislosti se změnami Směrnice Rady (EU) 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „Směrnice o DPH“), které jsou obsaženy v novelách upravujících problematiku e-commerce. 

Nutno podotknout, že i přes opětovně nezvládnutý legislativní proces (vzpomeňme např. téměř devítiměsíční zpoždění při zavedení pravidel v oblasti intrakomunitárního obchodu, tzv. quick fixes), který se při zavádění nových pravidel v oblasti DPH v ČR stává již standardem, se lze dovolat tzv. přímého účinku Směrnice o DPH, a i přes prodlevu v implementaci uvedených změn do českého zákona o DPH postupovat podle přímo použitelného předpisu EU.

Novela zákona o DPH, která upravuje přeshraniční elektronické obchodování (tzv. e-commerce novela) byla dne 14. 9. 2021 schválena Poslaneckou sněmovnou a dne 16. 9. 2021 doručena k podpisu prezidentovi. Účinnost novely zákona o DPH tak lze předpokládat od 1. 10. 2021. Úvodem shrňme základní prvky změn. 

Prodej zboží konečným spotřebitelům (dále také jako B2C) na dálku (přes internet) bude obecně daněn v zemi spotřebitele. Ruší se limity jednotlivých států pro zasílání zboží. Výjimku budou mít jen malé podniky usazené v jednom členském státě EU, které nepřekročí roční prahovou hodnotu 10 tisíc EUR. Tato hodnota zahrnuje nejen prodej zboží na dálku, ale i poskytování služeb v rámci EU osobám nepovinným k dani (dále také B2C). Takové podniky mohou využít zjednodušení a prodej zboží danit ve státě odeslání.   

Reakcí na výše uvedenou změnu je významné rozšíření aplikace OSS. Namísto registrací k DPH v jednotlivých státech EU se prodávající může registrovat do režimu OSS a vypořádat evropskou DPH z vybraných transakcí v rámci speciální aplikace. Jak napovídá už název, základní myšlenkou je možnost spravovat veškeré evropské daně z jednoho místa. Režim OSS se aplikuje nejen na prodeje zboží na dálku, vybrané prodeje dovezeného zboží na dálku, ale i na vybrané služby poskytované evropským konečným spotřebitelům (např. prodeje vstupenek na akce konané v ostatních státech EU, služby související s nemovitostí či nájem dopravního prostředku). V případě prodeje dovezeného zboží na dálku bude OSS, resp. Import One Stop Shop (IOSS) aplikovatelný pro zásilky vlastní hodnoty do 150 EUR nepodléhající spotřební dani (dále také zboží nízké hodnoty). 

Jedno správní místo bude operovat v několika režimech, kterými jsou: režim Unie, režim mimo Unii a nově doplněný dovozní režim (Import One Stop Shop, IOSS). Jedná se o separátní moduly, které mají vlastní registraci i přiznání (včetně odlišných zdaňovacích období a termínů pro podávání těchto přiznání).

V souvislosti se zrušením osvobození od DPH na dovoz zásilek nízké hodnoty (nově budou veškeré zásilky dovážené ze zahraniční podléhat DPH bez ohledu na jejich hodnotu, byť minimální) byl dále zaveden zcela nový zvláštní režim při dovozu zboží nízké hodnoty. Díky němu budou moci držitelé příslušného povolení odvádět DPH z dovozu zásilek nízké hodnoty souhrnně za kalendářní měsíc v rámci doplňkového celního prohlášení.

V neposlední řadě je třeba upozornit na nové odpovědnosti internetových platforem, které se mohou pro účely DPH dostat do pozice tzv. domnělého dodavatele. 

Registrace do OSS jsou už otevřené, s pomocí zprostředkovatele je mohou využít i subjekty usazené mimo EU. Do režimu OSS se mohou registrovat i zmíněné internetové platformy.

2. Prodej zboží na dálku (zasílání zboží)

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?

A CO DALŠÍHO PRO VÁS NA ÚČETNÍM PORTÁLU MÁME?

 PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Připravili jsme program DPH SPECIALISTA 2021 ONLINE, 14 dnů vzdělávání. 

Přednáší tito lektoři: Ing. Jiří Klíma, Marek Reinoha, Ing. Pěva Čouková, Ing. Igor Pantůček, Ing. Mgr. Olga Hochmannová

9. den s Olgou Hochmannovou – AKTUÁLNÍ INFORMACE, VELKÁ NOVELA ZDPH 2021 – OSS, IOSS

  PRO TY, KTEŘÍ POTŘEBUJÍ KNIHY

 3DENNÍ PODNIKATELSKÁ KONFERENCE 2021 OFFLINE S MOŽNOSTÍ SLEDOVÁNÍ ONLINE (9. 11. 2021 – 11. 11. 2021)

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ČLÁNKY 

  PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VÍC A MILUJÍ WEBINÁŘE

Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

  • Víte, že pro Vás nově máme možnost úhrady ročního členství měsíčně?
  • Víte, že pokud si zakoupíte balíček SILVER, můžete bez doplatku přejít do balíčku GOLD? Nebo pojďte rovnou do balíčku GOLD. Těm, co váhají, nabízíme „balíček GOLD na zkoušku“ na 7 dní za 1 Kč – GOLD 7 DNÍ.
  • Pro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423.

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…
P.

Kdo jsem?

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s.®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

Více o mně:
www.pevacoukova.cz

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Články

Webináře

Knihy

Online programy

Online semináře

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS Převodový můstek Rekodifikace

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :