Změny ve mzdové účtárně pro rok 2015 - II. Daň z příjmů fyzických osob

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

Vlastní

  • Změny ve mzdové účtárně pro rok 2015 - II. Daně (PDF, 112.3 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová

19.2.2015 07:53

Ing. Růžena Klímová
Ing. Klímová pro Vás na naši přednášku připravila materiál na téma Změny ve mzdové účtárně pro rok 2015. Dnešní díl věnujeme shrnutí změn v daních, které se dotýkají nejen každého, kdo zpracovává mzdy, ale v materiálu najdou své i ti, které zajímá celá oblast daně z příjmů fyzických osob.
Jak se zpřísňují podmínky na soukromé životní pojištění? Jaké jsou změny v osvobození od daně z příjmů - bezúročné půjčky-zápůjčky? Jak je to s příjmy pracujíících důchodců? Změnilo se něco v solidárním zvýšení daně? Zmíníme novou slevu za umístění dítěte, aktuální je výše daňového zvýhodnění na vyživované děti.
...a čeká Vás mnohem a mnohem více...

PLATÍ pro rok 2015

1. Příjmy ze závislé činnosti od roku 2015

Příjmy ze závislé činnosti jsou:

a) plnění v podobě: příjmu ze současného nebo dřívějšího pracovněprávního, služebního nebo členského poměru a obdobného poměru, v nichž poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu je povinen dbát příkazů plátce, funkčního požitku, 

b) příjmy za práci: člena družstva, společníka společnosti s ručením omezeným, komanditisty komanditní společnosti, 

c)odměny: člena orgánu právnické osoby, likvidátora, 

d) příjmy plynoucí v souvislosti se současným, budoucím nebo dřívějším výkonem činnosti, ze které plynou příjmy podle písmen a) až c), bez ohledu na to, zda plynou od plátce, u kterého poplatník vykonává činnost, ze které plyne příjem ze závislé činnosti, nebo od plátce, u kterého poplatník tuto činnost nevykonává.

Do konce roku 2014 však  písm. c) znělo: odměny člena orgánu právnické osoby, orgánu právnické osoby, likvidátora.

 

Tato skutečnost vedla k tomu, že mnozí plátci příjem jednatele - daňového nerezidenta, kterého nadále považovali za orgán právnické osoby, zdaňovali zálohovou daní, zatím druzí, při respektování příslušných ustanovení (§ 151  zákona č. 89/2012 Sb. a § 59 až § 61  zákona č. 90/2012 Sb.) považovali jednatele - nerezidenta za člena orgánu právnické osoby a jeho příjem zdanili srážkovou daní.

K postupu plátců v r. 2014 se 17. 12. 2014 vyjádřil Koordinační výbor složený ze zástupců MFČR a Komory daňových poradců následovně:

„Vzhledem k tomu, že zákonná úprava ZDP ve znění účinném od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2104 může být interpretována více možnými...

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si objednejte placenou registraci.

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace