Změny Zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

AUDIO
Pro stažení MP3 kliknĕte pravým tlačítkem na ikonu a vyberte "Uložit odkaz jako..."

Audio nahrávka:
Audio přehrávač

Autor Ing. Bc. Lenka Zábojová

30.9.2016 12:07

Ing. Bc. Lenka  Zábojová
Přinášíme Vám informace od paní Lenky Zábojové ke změnám Zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

PLATÍ pro rok 2016

 

Dne 05. 08. 2016 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 254/2016 v částce 99, kterým se mění Zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Zákon č. 254/2016 je účinný prvním dnem třetího kalendářního měsíce po jeho vyhlášení, tedy od 1. 11. 2016.

Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí bude po novele vždy nabyvatel.

Pro územní samosprávné celky a dobrovolné svazky obcí  je tou nejdůležitější změnou, kterou přináší novela, v § 6, odst. 1, písm. c) novelizovaného Zákonného opatření senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, zavedení úplného osvobození nabytí nemovitých věcí u územně samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí. Znamená to tedy, že po 1. 11. 2016 již územně samosprávné celky a ani dobrovolné svazky obcí nebudou platit daň z nabytí nemovitých věcí, kdy vlastnické právo k těmto nemovitým věcem přejde do majetku územně samosprávného celku nebo dobrovolného svazku obcí. 

Dovoluji si územně samosprávné celky a dobrovolné svazky obcí ale upozornit na to, že změny, které přináší tato novela, budou aplikovány poprvé až na ty případy, kdy ke změně vlastnického práva k nemovité věci dojde od 1. 11. 2016. Kdy to tedy je?

-  U nabytí vlastnického práva k nemovitým věcem zapisovaným do veřejného seznamu, kterým je katastr nemovitostí, se nemovitá věc převádí do vlastnictví zápisem do takového seznamu dle § 1105 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník.  Rozhodným dnem je den právních účinků vkladu do katastru nemovitosti. Přesněji řečeno je to datum podání Návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí podle § 14 Zákona č. 256/2013 Sb. Zákon o katastru nemovitostí (katastrální zákon.),

-  U nabytí vlastnického práva k nezapisovaným nemovitým věcem je to den nabytí účinnosti smlouvy podle § 1099 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník,

-  U nabytí vlastnického práva k nemovitým věcem rozhodnutím orgánu veřejné moci v souladu s § 1114 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, je to den, který je určen v rozhodnutí tohoto orgánu. Pokud v rozhodnutí tento den není určen, tak je to den právní moci rozhodnutí tohoto orgánu. 

V souvislosti s osvobozením u územně samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí od zdanění nabytí nemovitých věcí ještě uvádím jedno příjemné ustanovení a to v § 40, písm. c). V tomto ustanovení jsou uvedeni ti poplatníci, kteří nepodávají daňové přiznání. Nově pod písmenem c) jsou uvedeni i územně samosprávné celky a dobrovolné svazky obcí.

Závěrem lze tedy zjednodušeně říci že, pokud do majetku územně samosprávného celku, či dobrovolného svazku obcí, přejde vlastnické právo k nemovité věci po 1. 11. 2016, nebude tento převod zdaněn daní z nabytí nemovitých věcí a ani daňové přiznání nebude podáváno. 


čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný.

Převodový můstek Rekodifikace

Všeobecné podmínky Účetního Portálu | Informace ke zpracování osobních údajů GDPR | Kodex Účetního Portálu ke zpracování osobních údajů GDPR | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :
 

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace