PŘISPĚLI JSME 88321 Kč – DĚKUJEME...

Příspěvek v době částečné práce aneb kurzarbeit

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze si zakupte členství na Účetním Portálu.

Vlastní

  • Příspěvek v době částečné práce aneb kurzarbeit (PDF, 239.8 kB)

Autor Ing. Růžena Klímová 

10.9.2021 18:51

Ing. Růžena Klímová
S počátkem července nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která přináší dlouho očekávanou právní úpravu pro poskytování příspěvku zaměstnavateleům, kteří v přesně specifikovaných případech a ve vymezených oblastech nejsou schopni zajistit pro zaměstnance plný rozsah práce.
Po úpravě původního, značně nevydařeného, vládního návrhu vznikl slušný legislativní základ pro udržení zaměstnanosti v mimořádných situacích u postižených firem.
Povedlo se změnit označení příspěvku. Z příspěvku při částečné zaměstnanosti se stal příspěvek v době částečné práce. Tento název již nesvádí k záměně s částečnou nezaměstnaností zmiňovanou v § 209 zákoníku práce.
Jednoznačně je třeba též ocenit, že z původního návrhu vypadl zcela nesmyslně nově zaváděný průměrný čistý hodinový výdělek a výše náhrady vychází z průměrného hrubého výdělku.
Vše, co k tomuto tématu potřebujete vědět, se dočtete v článku Ing. Růženy Klímové.

Olga Krchovová

PLATNÉ od 01.07.2021

Dne 1. 7. 2021 nabyl účinnosti zákon č. 248/2021Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Cílem novely je překlenout krizové období a udržet pracovní místa. Příspěvek v době částečné práce (dále jen „příspěvek“) je systémovým nástrojem, který může pomoci v období ekonomické recese, při živelních událostech, při kybernetických útocích nebo při pandemiích.

Příspěvek nelze poskytnout zaměstnavateli uvedenému v § 109 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, (dále jen „zákoník práce“), tj. zaměstnavateli odměňujícímu platem. Příspěvek nebude poskytnut zaměstnavatelům, kteří své provozy zcela zavřou a též zaměstnavatelům, kteří uplatňují konto pracovní doby. Pokud však zaměstnavatel tento způsob rozvrhování pracovní doby ukončí, může o příspěvek žádat.

Poskytování příspěvku stanoví vláda po projednání v Radě hospodářské a sociální dohody nařízením vlády v případě, že je závažným způsobem ohrožena ekonomika České republiky anebo její odvětví z hospodářských důvodů charakterizovaných relevantními ekonomickými ukazateli a jejich minulým a očekávaným vývojem, z důvodu vzniku živelní události spočívající v přírodní pohromě nebo epidemie, kybernetického útoku nebo jiné mimořádné situace, která je zásahem vyšší moci.

Příslušným nařízením vlády může být poskytování příspěvku omezeno jen na část území České republiky nebo na některá odvětví ekonomiky nebo na určitý okruh zaměstnavatelů.

Nařízení vlády stanoví dobu, po kterou bude příspěvek poskytován, s určením dne jejího počátku, a dále se stanoví rozsah týdenní pracovní doby, ve kterém zaměstnavatel není schopen přidělovat práci zaměstnancům. Doba, po kterou bude příspěvek poskytován, může být nařízením vlády poprvé stanovena maximálně na 6 měsíců a může být opakovaně prodloužena, vždy však maximálně o 3 měsíce, a to až do vyčerpání maximální délky trvání 12 měsíců.

Příspěvek se poskytuje na zaměstnance, jehož pracovní poměr ke dni podání oznámení zaměstnavatele (viz dále) trvá alespoň 3 měsíce.

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?

A CO DALŠÍHO PRO VÁS NA ÚČETNÍM PORTÁLU MÁME?

 A VÍTE, ŽE NA ÚČETNÍM PORTÁLU JSOU PRO VÁS ONLINE SEMINÁŘE KE MZDÁM?

 A VÍTE, ŽE VYDÁVÁME KNIHU KE MZDÁM?

 PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ČLÁNKY KE MZDÁM


Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

  • Víte, že pro Vás nově máme možnost úhrady ročního členství měsíčně?
  • Víte, že pokud si zakoupíte balíček SILVER, můžete bez doplatku přejít do balíčku GOLD? Nebo pojďte rovnou do balíčku GOLD. Těm, co váhají, nabízíme „balíček GOLD na zkoušku“ na 7 dní za 1 Kč – GOLD 7 DNÍ
  • Pro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423.

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…
Pěva

Kdo jsem?

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s.®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR®
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ

Více o mně:

www.pevacoukova.cz

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

Převodový můstek Rekodifikace E-commerce

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace