Kdy lze poskytnout vyšší odstupné ve veřejné správě?

Vidíte nyní zkrácený text článku, pro zobrazení plné verze se prosím ZDARMA zaregistrujte. Registrací zdarma získáte mnoho výhod, které Vám pomohou se vzdělávat.

Vlastní

  • Kdy lze poskytnout vyšší odstupné ve veřejné správě? (PDF, 255.3 kB)

Autor JUDr. Ladislav Jouza 

13.11.2021 23:06

JUDr. Ladislav Jouza
Kterými právními předpisy jsou upravena práva a povinnosti úředníků ÚSC v pracovněprávních otázkách? A čím se řídit v případě jejich kolegů – neúředníků nebo třeba starostů? Kdo a kdy má nárok na odstupné a v jaké výši? Mohou odstupné „nad rámec zákona“ poskytovat i ÚSC? Tyto i další otázky nám zodpoví pan Ladislav Jouza v následujícím článku.

Jana

PLATÍ pro rok 2021

1. Úvod

Ze zaměstnavatelů, kteří působí v oblasti veřejné správy, mají z hlediska poskytování odstupného po skončení pracovního poměru zvláštní postavení územní samosprávné celky (dále „ÚSC“). Úředníci v ÚSC mohou dostat odstupné podle zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, (dále jen „ZP“ či „zákoník práce“) a k tomu ještě zvláštní odstupné podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, (dále jen „zákon č. 312/2002 Sb.“ či „zákon“).

2. Dvě kategorie zaměstnanců

Přitom je nutno vzít z pracovněprávního hlediska v úvahu, že v ÚSC působí dvě kategorie zaměstnanců: úředníci a ostatní zaměstnanci. Za úředníky se podle § 2 odst. 4 zákona považují zaměstnanci ÚSC podílející se na výkonu správních činností a jsou zařazeni do obecního nebo městského úřadu, do magistrátu statutárního města nebo do magistrátu územně členěného statutárního města, do úřadu městského obvodu nebo úřadu městské části územně členěného statutárního města, do krajského úřadu, do Magistrátu hlavního města Prahy nebo do úřadu městské části hlavního města Prahy.

3. Práva úředníků

Pracovní a platová práva úředníků ÚSC upravuje ZP podpůrně (subsidiárně). Jeho ustanovení se použijí jen v případech, pokud zvláštní zákon, kterým je zákon č. 312/2002 Sb., nestanoví jinak. ZP má tedy v pracovněprávních vztazích úředníků podpůrnou platnost. Pokud zákon neupravuje specificky některé nároky úředníků, platí obecně ZP. Pracovněprávní vztahy úředníků se tedy řídí ZP zejména v oblasti dovolené, skončení pracovního poměru, obsahu pracovních smluv, pracovní doby apod.

4. Ostatní zaměstnanci

Za ostatní zaměstnance se považují ti, kteří nevykonávají v územních celcích správní činnosti (např. práce obslužné, servisní apod.), a nejsou tedy úředníky. Jejich práva a povinnosti v pracovněprávních otázkách se řídí pouze ZP, a nikoliv zákonem č. 312/2002 Sb. Působnost ZP se vztahuje i na starosty. U nich se uplatní § 5 odst. 1 a 2 ZP, podle něhož je-li veřejná funkce vykonávána v pracovním poměru, řídí se tento pracovní poměr ZP.

5. Úprava podle zákoníku práce

Úředníci ÚSC mají nárok na odstupné podle § 67 ZP, na další odstupné podle zákona č. 312/2002 Sb., případně mohou dostat smluvní odstupné.

Odstupné představuje jednorázový příspěvek uvolňovanému zaměstnanci, kterým se neřeší jeho zabezpečení v době po uvolnění, ale jde o určitou formu odškodnění za ztrátu zaměstnání bez vlastního zavinění. Není vůbec rozhodné, zda uvolňovaný zaměstnanec nastoupí po skončení pracovního poměru do nového zaměstnání, zda začne soukromě podnikat nebo zda odejde do starobního důchodu.

Na odstupné mají podle § 67 ZP nárok všichni zaměstnanci, u nichž dochází při organizačních změnách k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až d) ZP nebo dohodou z týchž důvodů. Dohoda o skončení pracovního poměru musí být uzavírána písemně. Je vhodné, aby v ní byly uvedeny důvody, které vedly ke skončení pracovního poměru. I v případě, že v dohodě není např. uveden důvod skončení pracovního poměru pro nadbytečnost (jiné organizační změny), má zaměstnanec nárok na odstupné. Tento důvod může být prokázán jiným způsobem.

6. Rozdílná výše odstupného

...


LÍBÍ SE VÁM ČLÁNEK?

A CO DALŠÍHO PRO VÁS NA ÚČETNÍM PORTÁLU MÁME?

 PRO TY, KTEŘÍ TO MYSLÍ HODNĚ VÁŽNĚ

Vzdělávací program SPECIALISTA PRO VEŘEJNOU SPRÁVU, 2. ročník

Záznam 10 dnů přednášek, ukončeno 13. 2. 2020.

Přednáším já – Pěva Čouková a je to průřez problematikou obcí a příspěvkových organizací.

Akreditováno MV ČR jako e-learning!

 VELMI UŽITEČNÉ VZDĚLÁVÁNÍ ROKU 2021 – JEDINEČNÁ SKLADBA LEKTORŮ

» BALÍČEK online seminářů č. 6 – Obce a příspěvkové organizace
Ing. Simona Pacáková, Ing. Bc. Lenka Zábojová (5. 1. 2021 – 6. 4. 2021)

» Šestka s Ing. Pavlem Lampou – Obce, DSO, příspěvkové organizace, spolky, ústav, církve a další neziskové organizace od A do Z
Ing. Pavel Lampa (22. 2. 2021 – 8. 4. 2021)

  JEDINEČNÉ KNIHY PRO VEŘEJNOU SPRÁVU – S E-BOOKEM

Ing. Pěva Čouková

 PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ ČLÁNKY Z OBLASTI VEŘEJNÉ SPRÁVY

a další...

 NAŠE PŘÍKLADY PRO VEŘEJNOU SPRÁVU

Tip od nás… vydejte se na cestu s námi…

  • Víte, že pro Vás nově máme možnost úhrady ročního členství měsíčně?
  • Víte, že pokud si zakoupíte balíček SILVER, můžete bez doplatku přejít do balíčku GOLD? Nebo pojďte rovnou do balíčku GOLD. Těm, co váhají, nabízíme „balíček GOLD na zkoušku“ na 7 dní za 1 Kč – GOLD 7 DNÍ.

Pro více informací zavolejte na infolinku – tel. +420 730 585 423

Všem, kteří už jsou GOLĎáci nebo ALL-IŇáci děkujeme…

Krásné dny…

P.

KDO JSEM?

Pěva Čouková
zakladatelka a ❤️  Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s. ®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP ČR ®
členka Výkonného výboru KA ČR ®
Daňař roku 2020 v kategorii daně z příjmů

VÍCE O MNĚ:

www.pevacoukova.cz

čekejte prosím ...
Hodnocení: 0.0/5 (0 hlasů)

Komentáře

Přidat komentář můžete pouze jako registrovaný. Máte u nás účet? Přihlaste se

OSS, IOSS

Obchodní podmínky | Zásady zpracování osobních údajů | Zásady používání souborů cookies | Přidat do oblíbených

Přihlášení

Vyplňte e-mail a heslo, potvrďte kliknutím na tlačítko Přihlásit.

E-mail :
Heslo :

Zapomenuté heslo | Nová registrace | Bezplatná registrace

Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?

Napište nám ohledně našeho vzdělávání/cesty zákazníka… nebo informaci, že něco nefunguje. Rádi Vám brzy odpovíme.
NESLOUŽÍ PRO ODPOVĚDI NA ODBORNÉ DOTAZY – ty u nás poskytujeme od členské sekce GOLD. Děkujeme za respektování.

Jméno a příjmení :
E-mail :
Text :